Bielik zwyczajny - król mórz

Seeadler - Der Vogel Phönix, Niemcy 2014

Bieliki zwyczajne są dużymi drapieżnikami. Mają silnie umięśnione nogi i ostre szpony. Dawniej bieliki były bezlitośnie tępione. W latach 80. XX wieku groziło im wyginięcie.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jan Haft

Bielik zwyczajny - król mórz w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Jan Haft Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Bieliki zwyczajne są dużymi drapieżnikami. Dorosłe samce ważą 4-5 kg, samice mogą ważyć 6 kg. Ptaki te mają silnie umięśnione nogi i ostre szpony. Bieliki przystosowały się do życia w różnorodnych warunkach, również na północy Europy, w miejscach zimnych i niemal pozbawionych roślinności. Bielik zwyczajny preferuje łatwą zdobycz. Gdy wybiera się na polowanie, często towarzyszą mu kruki, które liczą na pożywienie się resztkami. Dawniej bieliki były bezlitośnie tępione. W latach 80. XX wieku groziło im wyginięcie.

Film dokumentalny, który przeniesie nas w scenerię norweskich wysp Loftów, gdzie polują orły bieliki. Bielik jest ptakiem drapieżnym ptakiem rozmiaru XL. Masa ciała - samce do 4, 5 kg, samice do 6; rozpiętość skrzydeł - samce do 220 cm, samice do 240, plus silnie umięśnione nogi zakończone ostrymi szponami. Bielik zwyczajny jest doskonale przystosowany do polowania. Symbolizuje siłę i władzę. Tereny, które zamieszkuje bielik zwyczajny, sięgają aż na daleką północ Europy, do miejsc zimnych i niemal pozbawionych roślinności. Zaskakująco dużo gatunków zwierząt dobrze sobie radzi w surowym klimacie. Bielik zwyczajny nie poluje na piżmowoły. Woli łatwiejszą zdobycz. Bielikowi, który wybiera się na łowy, często towarzyszą kruki. Bielikowi wystarczy jedna ryba, żeby zaspokoić całodniowe zapotrzebowanie na pożywienie. Wybrzeże północnego Atlantyku to nie jedyne środowisko naturalne bielika zwyczajnego. Bieliki mieszkają również nad spokojnymi jeziorami Europy. Jeszcze 100 lat temu wołanie bielików było częstym odgłosem w lasach Europy Środkowej. Potem te charakterystyczne dźwięki ucichły prawie zupełnie. Bieliki były bezlitośnie tępione. Za ich odstrzał przyznawano nagrody. W XIX w. zabito tysiące tych ptaków. Nawet w rzadko zaludnionej, pełnej lasów i jezior północno - wschodniej części Niemiec bielików została tylko garstka. W latach 80. ubiegłego wieku bielik był zagrożony wyginięciem. Pod koniec XX w. bielik odrodził się niczym feniks z popiołów. Wtedy to rozwinęła się idea ochrony przyrody i zakazano polowań na te ptaki. Poznamy bagna w Finlandii i Morze Egejskie, które jest jednym z siedlisk tego wspaniałego ptaka w Europie. Zdjęcia z lotu ptaka. Fascynujące krajobrazy europejskich krańców pozwolą się na moment oderwać od ziemi i poszybować w przestworzach. Powrót bielika zwyczajnego jest jednym z największych sukcesów obrońców przyrody. Teraz trzeba zadbać o ochronę terenów, na których mieszkają te ptaki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×