Big Ben - ratowanie najsłynniejszego zegara świata

Big Ben: Saving the World's Most Famous Clock, Wielka Brytania 2017

Big Ben jest największą wieżą zegarową na świecie. W 2015 roku ogłoszono, że zabytek wymaga renowacji. Na cztery lata wyciszono dzwony zegara. Prace mają potrwać do 2021 roku.

  • Czas trwania: 59 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Big Ben - ratowanie najsłynniejszego zegara świata w telewizji

ZwińRozwiń
  • Środa 19.06.2019 00:00

    TVP 1

  • HIT Dnia

    Sobota 29.12.2018 09:45

    TVP 1

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Big Ben jest największą wieżą zegarową na świecie. Jest to nie tylko najbardziej charakterystyczny punkt w panoramie Londynu, ale także ponadczasowa budowla będąca symbolem dziedzictwa Anglii. W 2015 roku ogłoszono, że zabytek wymaga renowacji. Na cztery lata wyciszono dzwony zegara. Prace mają potrwać do 2021 roku. Opowieść o przebiegu remontu jest okazją do poznania historii wieży, zegara oraz ludzi, którzy pracują nad zachowaniem tego wspaniałego pomnika w dobrym stanie - dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Film dokumentalny o największej wieży zegarowej na świecie, która przechodziła najbardziej niezwykły remont generalny w swojej historii. Big Ben to nie tylko najbardziej charakterystyczny punkt w panoramie Londynu, ale także ponadczasowa architektura symbolizująca demokratyczne dziedzictwo Anglii. Jest to jedna z pięciu najpopularniejszych lokalizacji do tzw. selfie na świecie. Tylko takie VIP - y jak Michelle Obama, książę William i Bill Gate miały okazję zobaczyć wnętrze najsłynniejszej wieży zegarowej na świecie. Ten wyjątkowy film dokumentalny opowiada niezwykłą historię prac restauratorskich, które przeprowadzono niedawno. Spowodowały one wyciszenie dzwonów zegara na cztery lata. Ta renowacja jest też jedyną w swoim rodzaju okazją do poznania historii wieży, zegara oraz ludzi, którym powierzono żmudne zadanie przywrócenia do życia tego wspaniałego pomnika dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Anna Keay, dyrektor Landmark Trust, opowiada o tym ogromnym projekcie i rozmawia z głównym architektem Parlamentu oraz trzema zegarmistrzami, którzy ustawiają gigantyczny mechanizm po raz pierwszy od prawie 160 lat. Korzystając z innowacyjnych technik filmowania i najlepszych umiejętności opowiadania historii, film zagłębia się w bogatą historię Elizabeth Tower i pokazuje, jak zaangażowany zespół architektów, inżynierów, zegarmistrzów, kamieniarzy doprowadził do przyniesienia kultowej, wiktoriańskiej struktury w XXI wiek. Kulminacją filmu jest scena, gdy dzwony Big Bena odezwą się ostatni raz. Zegar zamilknie na najdłuższy okres w swojej historii. Rozpocznie się wielki remont. Robotnicy nie pracują przy jakimś budynku, ale przy międzynarodowym symbolu. Wyrazem tego są nie tylko reakcje przechodniów, ale również artykuły w prasie i trwające debaty. We wrześniu parlament podwyższył budżet z 29 do 61 milionów funtów. To dwa razy więcej, niż pierwotnie zakładano. Prace mają trwać do roku 2021.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×