Biografie. Buster Keaton

Buster Keaton, USA 2004

Buster Keaton był jedną z wielkich gwiazd kina niemego, legendarnym komikiem o kamiennej twarzy, którego niepodważalny wpływ na Hollywood widoczny jest po dziś dzień.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Biografie. Buster Keaton w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Buster Keaton urodził się 4 października 1895 roku jako Joseph Francis Keaton w rodzinie aktorów wodewilowych. W wieku trzech lat Keaton zaczął brać udział w przedstawieniach rodziców, m.in. jako akrobata. Przez kilkanaście lat zyskał sławę uznanego wykonawcy wodewilowego, a gdy miał 21 lat, upomniał się o niego film. Dzięki akrobatycznym umiejętnościom popularny Buster zaczął być obsadzany w krótkometrażowych burleskach. Pierwszym ważnym obrazem w jego dorobku był samodzielnie wyreżyserowany "Tydzień" z 1920 roku.

Był jedną z wielkich gwiazd kina niemego, legendarnym komikiem o kamiennej twarzy, którego niepodważalny wpływ na Hollywood widoczny jest po dziś dzień. Biografia Bustera Keatona to niezwykła opowieść o wielkiej sławie, upadku i triumfalnym powrocie. Urodził się 4 października 1895 roku jako Joseph Francis Keaton w rodzinie aktorów wodewilowych. Legenda głosi, że jako sześciomiesięczny brzdąc bez najmniejszego szwanku przeżył upadek z wysokich schodów. Przyjaciel domu, słynny iluzjonista Harry Houdini, z podziwem zawołał ponoć wówczas: "That was a real buster! " (To dopiero wyczyn), nieświadomie nadając chłopcu jego późniejszy pseudonim. Już w wieku trzech lat Keaton zaczął brać udział w przedstawieniach rodziców, m.in. jako akrobata. Przez kilkanaście lat zyskał sławę uznanego wykonawcy wodewilowego, a gdy miał 21 lat, upomniał się o niego film. Dzięki akrobatycznym umiejętnościom popularny Buster zaczął być obsadzany w krótkometrażowych burleskach. Pierwszym ważnym obrazem w jego dorobku był samodzielnie wyreżyserowany "Tydzień" z 1920 roku. Dopiero trzy lata później po pełnometrażowych "Trzy wieki" i "Rozkosze gościnności" gwiazda komika rozbłysnęła na dobre. W tych obrazach Keaton wykreował swój wizerunek filmowy, z jakim kojarzony miał być na już zawsze: niepozornego przeciętniaka, który w obliczu ciągłych klęsk i niepowodzeń zachowuje zawsze niezmącony spokój. Przylgnęło do niego także miano "komika o kamiennej twarzy", ponieważ jego fizjonomia pozostawała zawsze pozbawiona emocji, nawet w samym środku najbardziej niebezpiecznych perypetii. Trzy lata po wielkim sukcesie komercyjnym komedii "Marynarz na dnie morza" (1924) Keaton zrealizował arcydzieło swego życia - film "Generał". Opowieść o dziarskim maszyniście z konfederackiego Południa, który w czasie wojny secesyjnej stara się odzyskać lokomotywę z rąk północnych dywersantów, dowiodła niezrównanego kunsztu filmowca-akrobaty. Połączenie dramatycznej akcji, komizmu sytuacyjnego, mocy gagów i ryzykownych popisów kaskaderskich zachwyciły kinową publiczność.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×