Biografie. Salman Rushdie

Salman Rushdie, USA 2004

Salman Rushdie może spacerować po ulicach Nowego Jorku bez strachu o życie. W 1988 roku na dźwięk jego imienia płonęły księgarnie w Londynie, a w Pakistanie w zamieszkach zginęło 5 osób.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Biografie. Salman Rushdie w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Salman Rushdie urodził się w Bombaju. W 1965 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, by studiować na Uniwersytecie w Cambridge. Jego książka pt. "Szatańskie wersety" z 1988 roku wywołały wiele kontrowersji na świecie z powodu przedstawienia islamu ze świeckiego punktu widzenia. Rushdie w 1989 roku został zmuszony do życia w ukryciu, gdyż przywódca Iranu ogłosił fatwę przeciwko niemu, co oznaczało wezwanie każdego muzułmanina do zabicia Rushdiego za bluźnierstwo. Przez 10 lat był najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie.

Dziś Salman Rushdie może spacerować po ulicach Nowego Jorku bez strachu o własne życie. W 1988 roku na dźwięk jego imienia płonęły księgarnie w Londynie, a w Pakistanie w zamieszkach zginęło 5 osób. Salman Rushdie urodził się w Bombaju w muzułmańskiej rodzinie. W 1965 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, by studiować na Uniwersytecie w Cambridge. Pracował jako aktor i copywriter w agencji reklamowej zanim na poważnie zajął się pisarstwem i wydał swą pierwszą powieść "Grimus" w 1975 roku, która nota bene przeszła niezauważona. Jego "Szatańskie wersety" z 1988 roku wywołały wiele kontrowersji na całym świecie z powodu przedstawienia islamu ze świeckiego punktu widzenia. Rushdie w 1989 roku został zmuszony do życia w ukryciu, gdyż ajatollah Chomeini, duchowy przywódca Iranu, ogłosił fatwę przeciwko niemu, co oznaczało wezwanie każdego muzułmanina do zabicia Rushdiego za bluźnierstwo. Przez 10 lat był najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie, a jego głowa była warta miliony dolarów. Fatwę oficjalnie zdjęto w 1998 roku, lecz do dziś niektórzy muzułmańscy fundamentaliści żądają śmierci pisarza.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×