Biografie. Salvador Dali

Salvador Dali, USA 2004

Salvador Dali uważał, że podświadomość jest nadrzędna do rzeczywistości. Wprowadzając się w stan halucynacji bez pomocy narkotyków, stworzył prace, czyniące go najsławniejszym surrealistą na świecie.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Biografie. Salvador Dali w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Salvador Dali w wieku 12 lat studiował rysunek, a jako 13-latek miał pierwszą wystawę. W wieku 18 lat, po śmierci matki, rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Wówczas zachwycił się kubizmem i zaprzyjaźnił z dramatopisarzem Federico Garcią Lorcą i reżyserem Luisem Bunuelem. Dali uważał, że podświadomość jest nadrzędna do rzeczywistości. Wprowadzając się w stan halucynacji bez pomocy narkotyków, stworzył prace, które uczyniły go najsławniejszym surrealistą na świecie.

Salvador Dali ukazał światu swój niebywały talent bardzo wcześnie - w wieku 12 lat już studiował rysunek, a jako 13-latek miał pierwszą wystawę. W wieku 18 lat, po śmierci matki, rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Wówczas zachwycił się kubizmem i zaprzyjaźnił z dramatopisarzem Federico Garcią Lorcą i reżyserem Luisem Bunuelem. Wyrzucono go z uczelni 7 lat później, wyjaśniając, że wiedział więcej od profesorów. Pobyt w Paryżu dał mu z kolei możliwość obracania się w tych samych kręgach co Picasso, Miro, Gris i inni wybitni surrealiści lat 20-tych. Dali uważał, że podświadomość jest nadrzędna do rzeczywistości. Wprowadzając się w stan halucynacji bez pomocy narkotyków, stworzył prace, które uczyniły go najsławniejszym surrealistą na świecie. Gdy powrócił do bardziej tradycyjnego stylu malowania w latach 30-tych, zerwał z ruchem surrealistów. Poślubił swą muzę Galę Eluard i rozpoczął przygodę z modą, filmem i teatrem, współpracując z Harpo Marxem i Waltem Disneyem. Zmarł w 1989 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×