Biografie. Van Gogh i Gauguin

Van Gogh and Paul Gauguin, USA 2003

Van Gogh miał marzenie, by stworzyć studio dla artystów, które oferowałoby im duchowe i finansowe wsparcie. Gauguin dołączył do niego na południu Francji, by pomóc założyć "The Studio of the South".

  • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Biografie. Van Gogh i Gauguin w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Van Gogh miał marzenie, by stworzyć studio dla artystów, które oferowałoby im duchowe i finansowe wsparcie. Gauguin dołączył do Van Gogha na południu Francji, by pomóc mu założyć "The Studio of the South". Celem Gauguina było wyjście z długów. Konflikty między artystami były nie do uniknięcia ze względu na porywcze charaktery obydwu i radykalnie różne podejście do malowania. Studio przetrwało tylko dziewięć tygodni. To doprowadziło Van Gogha do szaleństwa i spowodowało jedno z najbardziej dramatycznych momentów w historii sztuki.

Spojrzenie na burzliwą relację Vincenta Van Gogha i Paula Gauguina. Van Gogh miał marzenie, by stworzyć studio dla artystów, które oferowałoby im duchowe i finansowe wsparcie. Gauguin dołączył do Van Gogha na południu Francji, by pomóc mu założyć " The Studio of the South". Celem Gauguina było wyjście z długów, nie wspólna wizja. Konflikty między artystami były nie do uniknięcia ze względu na porywcze charaktery obydwu i radykalnie różne podejście do malowania. Studio przetrwało tylko dziewięć tygodni. To doprowadziło Van Gogha do szaleństwa i spowodowało jedno z najbardziej dramatycznych momentów w historii sztuki - Van Gogh obciął sobie ucho. Gauguin po zakończeniu współpracy wyjechał na wyspę Tahiti, która go oczarowała i gdzie jego sztuka uczyniła go sławnym. Napięta przyjaźń i rywalizacja między artystami, która ciągnęła jeszcze po śmierci Van Gogha, zaowocowała arcydziełami, których wpływ na współczesną sztukę jest nieoceniony.

Komentarze

Skomentuj
  • daria (gość)

    Świetny dokument. Warto obejrzeć

    30.01.2010 14:56

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×