Bitnicy

Beat Generation, Francja 2013

Dokument opowiada o amerykańskich pisarzach, którzy w latach 50. XX wieku zmienili historię literatury, odrzucając wszelkie konwenanse literackie.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jean-Jacques Lebel, Xavier Villetard

Bitnicy w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jean-Jacques Lebel Reżyseria
  • Xavier Villetard Reżyseria
  • Jean-Jacques Lebel Autor
  • Xavier Villetard Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Twórczość Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga i Williama S. Burroughsa przez lata uznawano za obsceniczną, lecz obecnie należy do kanonu awangrady. Dziełem, od którego wszystko się zaczęło, był "Skowyt" Ginsberga opublikowany w 1956 roku. Anarchistyczny indywidualizm, swoboda twórcza, inspiracja jazzem i narkotykami, sięganie do różnych duchowych tradycji to główne wyznaczniki tej prozy. Bitników uznaje się za duchowych rodziców ruchu hipisowskiego. Dokument opowiada o tętniących wolnością latach 50. i 60. XX wieku.

Film dokumentalny o amerykańskich pisarzach, którzy w latach 50. zmienili historię literatury, odrzucając wszelkie konwenanse literackie. Pisali dziko, niezdyscyplinowanie, inspirując się podświadomością. Twórczość Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga i Williama S. Burroughsa przez lata uznawano za obsceniczną, dzisiaj przynależy do kanonu awangrady. Dziełem, od którego wszystko się zaczęło, był "Skowyt" Ginsberga opublikowany w roku 1956. Anarchistyczny indywidualizm, swoboda twórcza, inspiracja jazzem i narkotykami, sięganie do różnych duchowych tradycji to główne wyznaczniki tej fascynującej prozy. Beatników uznaje się za duchowych rodziców ruchu hipisowskiego. Dokument wzbogacony o liczne archiwalia doskonale oddaje aurę tętniących wolnością lat 50. i 60.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×