Bitwa o Kołobrzeg 1945

Polska 2005

W 2005 r. minęła 60. rocznica bitwy o Kołobrzeg, która rozegrała się w marcu 1945 r. z udziałem 1. Armii WP. Był to jeden z najbardziej zaciętych bojów polskich żołnierzy na froncie wschodnim.

  • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Bitwa o Kołobrzeg 1945 w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 2005 r. minęła 60. rocznica bitwy o Kołobrzeg, która rozegrała się w dniach 8-18 marca 1945 r. z udziałem 1. Armii WP. Był to jeden z najbardziej zaciętych bojów polskich żołnierzy na froncie wschodnim. Zdobycie Kołobrzegu przyczyniło się do złamania oporu niemieckiego na Pomorzu. Po tej bitwie odbyła się ceremonia zaślubin Polski z morzem. W filmie wykorzystano wspomnienia uczestników bitwy oraz współczesne i archiwalne zdjęcia, a także mapy komputerowe ilustrujące przebieg bitwy.

Film dokumentalny pt. "Bitwa o Kołobrzeg 1945" przedstawia kulisy mało znanego wydarzenia, jakim był udział 1 Armii Wojska Polskiego w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Wyznaczenie Polakom tego szczególnego zadania miało oprócz działań militarnych znaczenie polityczne - odzyskanie dostępu do Bałtyku. W filmie przedstawiono przebieg walk o Kołobrzeg od 7 marca 1945 r. przez wejście do walki jako pierwszej 6 Dywizji Piechoty, która została uwikłana w ciężkich bojach o koszary białe i czerwone. Następnie ukazane został walki 4 Dywizji Piechoty o dworzec kolejowy. Po raz pierwszy zostały również przedstawione przygotowania strony niemieckiej do obrony. W filmie obok archiwalnych zdjęć filmowych wykorzystano fragmenty filmu fabularnego "Jarzębina czerwona" oraz wspomnienia uczestników bitwy o Kołobrzeg - byłych żołnierzy 1 Armii. Militarne kulisy bitwy o Kołobrzeg nakreślili znawcy tego zagadnienia: profesor Henryk Stańczyk i dr Andrzej Aksamitowski. Film wzbogacają współczesne zdjęcia filmowe oraz komputerowe mapy przebiegu działań.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×