Bitwa wrocławska

Bitwa wrocławska, Polska 2016

Dokument opowiada o manifestacji ulicznej, która odbyła się 31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu. Na ulice wyszło ponad 50 tysięcy ludzi. Władze zmobilizowały do działania milicję i wojsko.

  • Czas trwania: 104 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Beata Januchta

Bitwa wrocławska w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Beata Januchta Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach manifestacji ulicznej, która odbyła się 31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu. Po ośmiu miesiącach stanu wojennego na ulice miasta wyszło ponad 50 tysięcy ludzi. Zamierzali zorganizować pokojowy marsz - przejść spod pierwszej siedziby Solidarności przy placu Czerwonym do budynku przy ul. Mazowieckiej. W odpowiedzi do stolicy Dolnego Śląska sprowadzono dodatkowe siły milicji i wojsko.

Pełnometrażowy film dokumentalny, który opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego, która odbyła się 31 sierpnia 1982 r. Realizacja trwała prawie trzy lata. To, co odkryto przez ten czas, przeszło najśmielsze oczekiwania realizatorów. W efekcie film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r. , kiedy to po ośmiu miesiącach stanu wojennego na ulice Wrocławia na wezwanie Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ Solidarność i Solidarności Walczącej wyszło ponad 50 tys. ludzi. Chcieli przejść w pokojowej manifestacji od pierwszej siedziby Związku przy pl. Czerwonym do drugiej siedziby Solidarności przy ul. Mazowieckiej. Władza miała pełną świadomość tego, że "twierdza" Solidarności od kilku miesięcy jest jak kocioł pod parą, że społeczne ciśnienie rośnie, mimo wysiłków RKS - u, który starał się za wszelką cenę powstrzymać przed wyjściem na ulice. Do stolicy Dolnego Śląska ściągnięto olbrzymie siły milicji i wojska.

Komentarze

Skomentuj
  • Ada$ (gość)

    NO co tu chodzi jakaś niezła cenzura, Na Flimwebie podają, że dokument ma 116 minut a tutaj 9i0 min. 25% wyciął cenzor?

    20.12.2017 22:27
  • Roman (gość)

    Bardzo dobry dokument, po tyyylu latach. Rok później 31.08.1983 brałem udział w podobnej bitwie i trafiłem do aresztu na Jaworowej (wyciągnięty zresztą z tramwaju). Siedziałem wtedy razem z około 20latkiem, który miał ewidentną ranę postrzałową nogi przez Achillesa. Opowiadał mi całą noc o strzelaninie na Pereca o wielu rannych od postrzałów którzy czołgali się kilkadziesiąt metrów do szpitala na Grabiszyńskiej tak jak on gdzie po szybkim zaopatrzeniu ran odprowadzani byli do swoich domów aby nie wpaść w łapy sbeków. Mam dużo informacji z tych wydarzeń. Jeżeli przypadkiem mój "kolega" z celi to przeczyta niech napisze tutaj ! I bardzo ważne aby wszyscy poszkodowani udokumentowali te wydarzenia najlepiej w IPN.

    14.12.2017 00:41
  • Wojt.

    Nie jest prawdą, że kiedy strzelają gazem to ludzie uciekali. Może w pierwszej chwili. Później każdy, kto miał jaja podnosił tubę z gazem i rzucał z powrotem w stronę milicjantów. Trochę ręce śmierdziały gazem ale najważniejsze to nie dotykać oczu.

    13.12.2017 23:00
  • Wojtek

    Byłem, rzucałem kamieniami i butelkami z benzyną. ZOMO zablokowało most Grunwaldzki żeby nie połączyli się ludzie z miasta z tymi od strony pl. Grunwaldzkiego. Kiedy suka (Nyska) wyjechała z mostu Grunwaldzkiego spadł na nią deszcz kamieni. W ułamku sekundy przestała być zielona a zaświeciła goła blacha. Na moście spaliliśmy gazik. W "trójkącie" walki trwały do 3-4 rano.

    13.12.2017 22:44

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×