Bobby Jones - zamach geniusza

Bobby Jones: Stroke of Genius, USA 2004

Robert Jones ma niezwykły talent do gry w golfa. W wieku sześciu lat wygrywa pierwszy turniej. Jako 18-latek kwalifikuje się do US Open Golf. Będąc u szczytu sławy, postanawia rozstać się ze sportem.

 • Czas trwania: 140 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Rowdy Hemington

Bobby Jones - zamach geniusza w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Jim Caviezel jako Bobby Jones
 • Claire Forlani jako Mary Malone Jones
 • Jeremy Northam jako Walter Hagen
 • Malcolm McDowell jako O.B. Keeler
 • Aidan Quinn jako Harry Vardon
 • Brett Rice jako Big Bob Jones
 • Connie Ray jako Clara Jones

Twórcy

 • Rowdy Herrington Scenariusz
 • Rowdy Hemington Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Kilkuletni Robert Jones ma spore problemy ze zdrowiem i niezwykły talent do gry w golfa. Robi błyskawiczne postępy - w wieku sześciu lat wygrywa pierwszy turniej. Jako 18-latek kwalifikuje się do US Open Golf. Kolejne lata to pasmo sukcesów. W 1930 r. jako jedyny człowiek w historii zdobywa tzw. Wielkiego Szlema, wygrywając w jednym sezonie cykl najważniejszych turniejów. Wtedy postanawia rozstać się ze sportem. Decyzja szokuje fanów. Tymczasem Bobby zaczyna studiować literaturę angielską, w błyskawicznym tempie zostaje adwokatem.

Robert Tyre "Bobby" Jones Jr. był jednym z najwybitniejszych golfistów w historii tej dyscypliny, jednocześnie człowiekiem o nieprzeciętnym umyśle oraz nietuzinkowym charakterze. Poznajemy go jako kilkuletniego chłopaka, który ma spore problemy ze zdrowiem. Ma także niezwykły dar do gry w golfa. Robi błyskawiczne postępy i w wieku sześciu lat wygrywa swój pierwszy turniej. W wieku lat 18 kwalifikuje się do prestiżowego US Open Golf. Cała Ameryka wie, że ma do czynienia ze sportowym geniuszem. Kolejne lata to pasmo spektakularnych sukcesów. W 1930 roku jako jedyny człowiek w historii zdobywa tzw. Wielkiego Szlema, wygrywając w jednym sezonie cykl najważniejszych turniejów. Właśnie wtedy, mając 28 lat i będąc u szczytu sławy postanawia rozstać się ze sportem. Poświęca się dla ukochanej żony, równocześnie wraz z Alistairem McKenzie budując spektakularne pole golfowe w miejscowości Augusta (stan Georgia). Swoją decyzją o tak szybkim zakończeniu kariery golfowej szokuje swoich fanów. Jednak Bobby jest człowiekiem wielu talentów. Studiuje literaturę angielską, a także w błyskawicznym tempie zostaje adwokatem. Wybuchowy temperament będzie jednak przyczyną wielu życiowych problemów. Bobby Jones: zamach geniusza to zrealizowana z dużym rozmachem biografia słynnego golfisty. Tytułowego bohatera oglądamy nie tylko na polach golfowych, ale także poznajemy jego życie osobiste. Jako człowiek niezwykle utalentowany realizuje się w różnych dziedzinach, choć nie zawsze na swojej drodze spotyka życzliwych mu ludzi. Reżyser Rowdy Herrington (Pole rażenia) i współautor scenariusza zadbał o odpowiedni poziom filmowej robocizny. Pełnokrwiste postacie, efektowne zdjęcia oraz wciągający rytm narracji powodują, że obraz ogląda się świetnie. W rolę genialnego sportowca wcielił się Jim Caviezel (Cienka czerwona linia, Pasja). Film nie tylko dla miłośników golfa.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×