Braciszek Karel

Braciszek Karel, Polska 2016

Film o czeskim bardzie i poecie Karelu Krylu. W grudniu 1970 r. artysta zadedykował pieśń "Organy w Oliwie zamarły w pół dźwięku" ofiarom pacyfikacji protestów robotniczych.

 • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Krystyna Krauze

Braciszek Karel w telewizji

ZwińRozwiń
 • HIT Dnia

  Wtorek 16.04.2019 23:00

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • Jan Mikołaj Mironowicz Montaż
 • Jacek Petrycki Zdjęcia
 • Krystyna Krauze Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny, którego bohaterem jest czeski bard i poeta Karel Kryl. Artysta, zmuszony do emigracji, po 1969 roku współpracował z Radiem Wolna Europa. W grudniu 1970 r. zadedykował pieśń "Organy w Oliwie zamarły w pół dźwięku" polskim ofiarom pacyfikacji protestów robotniczych. Karel Kryl kilkakrotnie występował w Polsce. Mówił i śpiewał po polsku, przyjaźnił się z polskimi poetami, m.in. Jackiem Kaczmarskim i Antoniną Krzysztoń. Jesienią 1989 roku wystąpił podczas Przeglądu Czechosłowackiej Kultury Niezależnej we Wrocławiu.

Film dokumentalny, którego bohaterem jest czeski bard praskiej wiosny i poeta Karel Kryl. Zmuszony do emigracji, po 1969 r. śpiewał na falach Radia Wolna Europa. W grudniu 70' polskim ofiarom Wybrzeża zadedykował pieśń "Organy w Oliwie zamarły w pół dźwięku". Karel Kryl kilkakrotnie występował w Polsce. Mówił i śpiewał po polsku, przyjaźnił się z polskimi poetami, m.in. Jackiem Kaczmarskim i Antoniną Krzysztoń. Słynny był jego koncert jesienią 1989 r. na Przeglądzie Czechosłowackiej Kultury Niezależnej we Wrocławiu. Na koncert, oprócz Polaków, przyjechało także ok. 5 tysięcy Czechów i Słowaków, którzy w swoim kraju nie mogli słuchać Kryla legalnie. Po koncercie wydano płytę. W 1995 r. Antonina Krzysztoń nagrała płytę z piosenkami Kryla. "Czas bez skarg". Film zawiera bogate materiały archiwalne, zarówno z życia Karela Kryla, jak i historii Polski i Czech. Film zdobył Nagrodę Główną "Złoty Opornik" na Festiwalu NNW w Gdyni w 2017r. , za "osobisty i wzruszający portret Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji, zrealizowany z lekkością, humorem a jednocześnie wiernością historycznej prawdzie i wyczuciem filmowego rzemiosła".

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×