Brudne sekrety Neapolu

The Demons of Naples, Francja 2011

Film przedstawia codzienność neapolitańczyków - mieszkańców miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, stolicy kamorry.

 • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Anne Veron

Brudne sekrety Neapolu w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 15.07.2013 23:50

  TVP 2

 • Piątek 04.01.2013 14:30

  TVP 2

 • Piątek 04.01.2013 00:15

  TVP 2

Twórcy

 • Anne Veron Scenariusz
 • Anne Veron Reżyseria
 • Jean Claude Mejstelman Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Neapol - wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO malownicze miasto ma 500 kościołów, urokliwe uliczki i imponujące pałace. Jego ulice tętnią życiem i dźwiękami piosenek zwanych neomelodicami. Tymczasem o Neapolu mówi się głównie w kontekście skandali. Jednym z nich są zalegające na ulicach śmieci. Zdaniem mieszkańców są one niczym w obliczu porachunków mafijnych - w ciągu 30 lat wojna między rodzinami kamorry pochłonęła cztery tysiące ofiar. Film przedstawia codzienność neapolitańczyków.

Neapol, Zatoka Neapolitańska, Capri, ruiny Pompejów, wybrzeże amalfitańskie to synonimy dolce vita, od dawna przyciągające turystów do tego regionu Włoch. Jednak od pewnego czasu wycieczki omijają Neapol, jakby nie bacząc, że to malownicze miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, ma 500 kościołów, urokliwe wąskie uliczki i imponujące pałace. Jego mieszkańcy nadal wieszają w oknach pranie, a ulice tętnią życiem i dźwiękami popularnych piosenek, zwanych tu neomelodicami. Piosenka to druga po piłce nożnej miłość neapolitańczyków. Wszechwładna kamorra i tam ma swoje wpływy. Tymczasem turyści rzeczywiście odwrócili się od Neapolu. Ich liczba spadła o 60 procent. Dla miasta, gdzie 30 procent mieszkańców nie ma pracy, to prawdziwy dramat. Czy jednak może być inaczej, skoro o Neapolu mówi się głównie w kontekście skandali? Jednym z nich są śmiecie zalegające na ulicach. Wszystko zaczęło się w 2007 roku od pierwszego kryzysu śmieciowego. Świat obiegły wtedy zdjęcia Neapolu tonącego w odpadkach. Równie alarmujące są dane dotyczące zapadalności na białaczkę, astmę oraz inne choroby dróg oddechowych. Pod tym względem w Neapolu padają smutne rekordy. Światowa Organizacja Zdrowia podała ostatnio, że zachorowalność na raka jest tu o 12% wyższa niż w całych Włoszech. Ale zdaniem mieszkańców, śmiecie to i tak nic w porównaniu z brutalnymi porachunkami mafijnymi w biały dzień. Stolica pizzy bowiem jest również stolicą kamorry, organizacji przestępczej, która ma wpływy we wszystkich branżach i jest największym pracodawcą Neapolu. Podobnie jak sycylijska mafia składa się z klanów, które ustalają między sobą strefy wypływów. Wojna między największymi rodzinami kamorry w ciągu 30 lat pochłonęła cztery tysiące śmiertelnych ofiar. Film przedstawia codzienność neapolitańczyków, którzy każdego roku - 19 września - ściągają do katedry i z niepokojem wpatrują się w relikwiarz św. Januarego. Czy patron miasta po raz kolejny ochroni je przed kataklizmem?

Komentarze

Skomentuj
 • DZ (gość)

  świetny dokument! obejrzyjcie koniecznie.

  04.01.2013 14:37

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×