Brutalna planeta

Violent Earth, USA 2005

Na przykladzie historii trzech miast, w których trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i huragany zebrały niszczycielskie żniwo, autorzy szukają wyjaśnienia coraz częstszych wybuchów gniewu natury.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Cara Biega

Brutalna planeta w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Cara Biega Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Tsunami, które miało miejsce w 2004 r. uświadomiło ludziom, że Ziemia może być niebezpiecznym miejscem. Zabójcze fale przemierzyły wówczas Ocean Indyjski i uderzyły w 12 krajów. Siła kataklizmu uniosła skorupę ziemską i rozchwiała osią globu. Większość miejsc zagrożonych kataklizmami znajduje się w biednych krajach. Wciąż rosnąca populacja, prowizoryczne budownictwo i brak systemu ostrzegania zwiększają liczbę potencjalnych ofiar. Ale zarówno biedni, jak i bogaci mogą jedynie wyglądać niepokojących znaków i usuwać się z drogi żywiołowi.

26 grudnia 2004 roku, miasto Banda Aceh na Sumatrze pada ofiarą tsunami. Szalejący żywioł został nagrany przez kamerzystę-amatora. On sam nie przeżył katastrofy - w starciu z pędzącą z prędkością ośmiuset kilometrów na godzinę falą nie miał żadnych szans. Tsunami, huragany, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Niemal codziennie słychać o nich w serwisach informacyjnych, a każdemu doniesieniu towarzyszą coraz wyższe liczby ofiar. Gigantyczne tsunami sprzed ośmiu lat uświadomiło, że Ziemia nie dla każdego jest bezpiecznym domem. Zabójcze fale przemierzyły wówczas cały Ocean Indyjski i uderzyły w dwanaście krajów, pochłaniając całe wsie i miasta. Siła kataklizmu uniosła skorupę ziemską i rozchwiała osią całego globu. Niszczycielska siła przyrody objawiła się ku przerażeniu milionów. Większość miejsc zagrożonych naturalnymi kataklizmami znajduje się w biednych krajach. Wciąż rosnąca populacja, prowizoryczne budownictwo i brak systemu ostrzegania zwiększają liczbę potencjalnych ofiar. Zarówno jednak biedni, jak i bogaci mogą jedynie wyglądać niepokojących znaków i usuwać się z drogi rozszalałemu żywiołowi. Czy klęski żywiołowe rzeczywiście stają się częstsze i bardziej śmiercionośne? Czy kolejne kataklizmy będą przybierać na sile? Czy można uchronić się przed wielką katastrofą? Odpowiedzi na te pytania szukają twórcy filmu „Brutalna planeta”. Przyglądając się historii trzech miast, w których trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i huragany zebrały niszczycielskie żniwo, szukać będą wyjaśnienia coraz częstszych wybuchów gniewu natury. Spojrzenie twórców pada zarówno na południowo-wschodnie obrzeża Azji spustoszone przez tsunami, jak i na wstrząsany ruchami tektonicznymi Istambuł. Jak przekonują, destrukcja jest częścią procesu odnowy Ziemi. Wyłącznie do nas należy decyzja, czy znajdziemy się na drodze kataklizmu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×