Burza z krańców ziemi

Solstorm / Sunstorm, Szwecja/Finlandia 2007

Prawniczka Rebecka Martinsson wraca do rodzinnej miejscowości położonej na północy Szwecji. Podejmuje śledztwo, które ma pomóc przyjaciółce podejrzewanej o bestialskie zamordowanie brata.

 • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Thriller
 • Reżyseria: Leif Lindblom

Burza z krańców ziemi w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Izabella Scorupco jako Rebecka Martinsson
 • Mikael Persbrandt jako Tomas Söderberg
 • Jakob Eklund jako Mans Wenngren
 • Krister Henriksson jako Olof Strandgard
 • Suzanne Reuter jako Kristina Strandgard
 • Lena B. Eriksson jako Anna Maria Mella
 • Maria Sundbom jako Sanna Strandgard

Twórcy

 • Klas Abrahamsson Scenariusz
 • Leif Lindblom Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Sztokholm. Podczas przyjęcia do prawniczki Rebecki Martinsson dzwoni dawna przyjaciółka. Roztrzęsiona kobieta informuje o śmierci brata oraz o skierowanych na nią podejrzeniach dokonania bestialskiego mordu. Błaga Rebeckę o pomoc. Adwokatka niechętnie wraca do rodzinnej miejscowości położonej na dalekiej północy Szwecji. Bolesne wspomnienia sprzed lat oraz atmosfera miasteczka zdominowanego przez fanatyczną grupę religijną nakazują jej podjąć śledztwo i dociec prawdy.

Podczas ważnego przyjęcia w Sztokholmie prawniczka Rebecka Martinsson (Izabella Scorupco) otrzymuje niepokojący telefon. Dzwoni jej dawna przyjaciółka (Maria Sundbom) z rodzinnej miejscowości, położonej na dalekiej północy Szwecji. Roztrzęsiona kobieta informuje o śmierci brata (André Sjöberg), o którego bestialskie zabicie jest podejrzana. Błaga Rebeckę o pomoc. Adwokatka niechętnie wraca w rodzinne strony, by wesprzeć załamaną kobietę, a na miejscu wszystkie poszlaki wskazują na jej winę. Bolesne wspomnienia sprzed lat oraz atmosfera w miasteczku zdominowanym przez fanatycznie religijną grupę mieszkańców nakazują jej podjąć śledztwo i dociec prawdy. "Burza z krańców ziemi" wpisuje się w modny i zbierający pozytywne recenzje nurt skandynawskich kryminałów i thrillerów. Film Leifa Lindbloma ("Wallander: Mężczyzna, który się uśmiechał") powstał na kanwie powieści o tym samym tytule pióra Asy Larsson. Książka dała początek całej serii mrożących krew w żyłach przygód prawniczki Rebecki Martinsson. Autorka umiejscowiła akcję "Burzy z krańców ziemi" w rodzinnej Kirunie, najbardziej wysuniętym na północ mieście Szwecji, gdzie średnia temperatura zimą wynosi minus 16°C, a w lipcu +13°C. Prowincjonalna, mroczna atmosfera w szczególny sposób ukazana w filmie, przydaje historii grozy i tajemniczości. Kamera trafnie uchwyciła klaustrofobiczny klimat odciętego od świata, niegdyś górniczego miasteczka w Laponii, gdzie surowa przyroda mocno oddziałuje na mieszkańców. W rolę Rebecki wcieliła się pochodząca z Białegostoku aktorka, piosenkarka i modelka Izabella Scorupco, która była pierwszą i jedyną dotychczas polską dziewczyną Jamesa Bonda, którego zagrał w "GoldenEye" Pierce Brosnan. Wkrótce potem otrzymała propozycje zagrania głównych ról kobiecych od twórców "Tajemnic Los Angeles" i "Maski Zorro", lecz odrzuciła je, ustępując miejsca Kim Basinger i Catherinie Zeta-Jones. Choć Scorupco mówi o swojej bohaterce, że jest aspołeczna, depresyjna i odrętwiała, uważa postać za bardzo złożoną i ciekawą.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×