Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Polska 2013

Bydgoszcz nie jest metropolią i to odróżnia ją od miast, które zostały do tej pory sportretowane w tym cyklu. Śródmieście tętni ruchem ulicznym, ludzie wiecznie się dokądś spieszą.

  • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 10.08.2017 03:25 Odcinek 8

    TVP 2

Twórcy

  • Maciej Drygas Scenariusz
  • Mirosław Dembiński Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Bydgoszcz nie jest metropolią i to odróżnia ją od miast, które zostały do tej pory sportretowane w tym cyklu. Śródmieście tętni ruchem ulicznym, widać nowe inwestycje, a ludzie wiecznie się dokądś spieszą. Przewodnikiem po Bydgoszczy jest kominiarz. Postać prawdziwa, ale także poetycko-metaforyczna, która spogląda na miasto z wysokości dachów i kominów. Razem z nim widzowie przysłuchiwać się będą zwykłym sąsiedzkim rozmowom.

Bydgoszcz nie jest metropolią i to odróżnia ją od stolic, które zostały do tej pory sportretowane w tym cyklu. Choć życie płynie tu wolniejszym rytmem, to jednak Bydgoszcz nie ma charakteru prowincjonalnego miasteczka. Malowniczo poprzecinane siecią kanałów śródmieście tętni ruchem ulicznym, widać nowe, budowane z rozmachem inwestycje, a ludzie wiecznie się dokądś spieszą. Przewodnikiem po Bydgoszczy jest kominiarz. Postać realna, ale także poetycko - metaforyczna, która spogląda na miasto z wysokości dachów i kominów. Razem z nim wchodzimy do mieszkań i przysłuchujemy się zwykłym sąsiedzkim rozmowom, w których od słów ważniejsza jest mowa ciała, ludzkie zachowanie, uśmiechy, spojrzenia. W tym teatrzyku codzienności kryje się wciąż wiele ciepła i zaufania, o wiele więcej niż przywykliśmy sądzić. Taki ciepły, przyjazny charakter mają również sceny podpatrzone w kolekturze gier losowych, rozmowa o ulubionych filmach z sędziwym kinomanem czy wzruszająca scena codziennej opieki nad starszą panią, cierpiącą na zanik pamięci. Ciężar gatunkowy tych rozmów powoli rośnie, by swą kulminację osiągnąć w niesamowitej dyskusji grabarzy na zapleczu zakładu pogrzebowego, którzy odpoczywając po całym dniu pracy zaczynają się spierać o istnienie Boga i różnicę pomiędzy tym co żywe i martwe.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×