Byłeś nieznanym żołnierzem

Le Soldat inconnu vivant, Francja 2004

Rok 1918. Francuz, Anthelme Mangin, cierpiący na amnezję opuścił obóz jeniecki. Nie wiedział kim jest, skąd pochodzi, ani ile ma lat. Wiele tysięcy rodzin gotowych było powitać go jako krewnego.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Joël Calmettes

Byłeś nieznanym żołnierzem w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Joël Calmettes Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterem filmu jest Anthelme Mangin. W 1918 roku opuścił obóz jeniecki. Francuz cierpiący na amnezję, nie wiedział kim jest, skąd pochodzi, ani ile ma lat. Ponad trzysta tysięcy rodzin gotowych było powitać go jako swojego krewnego. Dla owdowiałych kobiet i osieroconych dzieci, człowiek nazwany Anthelmem Manginem był po prostu zaginionym mężem i ojcem, którego powrotu z nadzieją wyczekiwali. Dopiero wybuch kolejnej wojny sprawił, że na nowo o nim zapomniano. Po wieloletnich pobytach w szpitalach, Mangin zmarł w roku 1942, wzgardzony i samotny.

W dwudziestoleciu międzywojennym opinię publiczną elektryzował przypadek pewnego mężczyzny, którego zdjęcie pojawiało się na pierwszych stronach gazet. Anthelme Mangin był inspiracją dla pisarzy, dramaturgów i filmowców. Był żywym nieznanym żołnierzem. W roku 1918 niemiecki obóz jeniecki opuścił pewien francuski żołnierz. Cierpiący na amnezję, nie wiedział kim jest, skąd pochodzi, ani ile ma lat. Ponad trzysta tysięcy rodzin gotowych było powitać go jako swojego krewnego. Dla owdowiałych kobiet i osieroconych dzieci, człowiek nazwany Anthelmem Manginem był po prostu zaginionym mężem i ojcem, którego powrotu z nadzieją wyczekiwali. Dopiero wybuch kolejnej wojny sprawił, że na nowo o nim zapomniano. Przez lata przenoszony z jednego szpitala psychiatrycznego do drugiego, Mangin zmarł w roku 1942, wzgardzony i samotny. Aż do swojej śmierci pozostał żywym trupem, widmem nawiedzającym narodowe sumienie. Nikogo jednak przy tym nie oskarżał, nie wydawał sądów, o nic nie prosił.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×