Carlos

Carlos, Niemcy/Francja 2010

Rok 1975. Ilich Ramírez Sánchez otrzymuje zlecenie przeprowadzenia zamachu na siedzibę OPEC w Wiedniu. Na czele 5-osobowej grupy bojowników atakuje budynek i bierze zakładników.

 • Czas trwania: 159 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Olivier Assayas

Carlos w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Édgar Ramírez jako Ilich Ramírez Sánchez/"Carlos"
 • Alexander Scheer jako Johannes Weinrich
 • Nora von Waldstätten jako Magdalena Kopp
 • Ahmad Kaabour jako Wadie Haddad
 • Fadi Abi Samra jako Michel Moukharbel
 • Talal El-Jordi jako Kamal al-Issawi, "Ali"
 • Juana Acosta jako Amie de Carlos

Twórcy

 • Olivier Assayas Reżyseria
 • Olivier Assayas Scenariusz
 • Dan Franck Scenariusz
 • Daniel Leconte Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Początek lat 70. Ilich Ramírez Sánchez - marksista i rewolucjonista wyszkolony przez Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, zaczyna działalność. W 1975 r. otrzymuje zlecenie przeprowadzenia zamachu na siedzibę OPEC w Wiedniu i uprowadzenie ministrów. Na czele 5-osobowej grupy bojowników atakuje budynek i bierze zakładników. Giną 3 osoby. Terrorysta trafia na pierwsze strony gazet. Z biegiem lat wypełnia kolejne misje. Współpracuje z wywiadem syryjskim i rządami krajów komunistycznych. Po upadku muru berlińskiego jego popularność zaczyna spadać.

Początek lat 70. Ilich Ramírez Sánchez, młody marksista i rewolucjonista wyszkolony przez Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, zaczyna działalność. Międzynarodowy rozgłos i sławę zyskuje w 1975 roku, kiedy nieznani zleceniodawcy zlecają mu poprzez palestyńskiego terrorystę Wadiego Haddada przeprowadzenie zamachu na siedzibę OPEC w Wiedniu i uprowadzenie przebywających tam ministrów. Wystylizowany na Che Guevarę Carlos, na czele 5-osobwej grupy bojowników, atakuje budynek organizacji i bierze zakładników. Giną 3 osoby. Tajemniczy terrorysta trafia na pierwsze strony gazet. Z biegiem lat wypełnia kolejne misje. Współpracuje z wywiadem syryjskim i rządami krajów komunistycznych. Po upadku Muru Berlińskiego jego popularność zaczyna spadać. Staje się persona non grata w przychylnych mu dotychczas krajach bloku wschodniej. Znajduje schronienie w Sudanie, skąd w 1994 zostaje porwany i przewieziony do Francji. Odsiadujący dziś we Francji wyrok dożywotniego więzienia Ilich Ramírez Sánchez urodził się w Wenezueli. Imię, na cześć radzieckiego wodza, nadał mu ojciec, zagorzały komunista, który braci Ilicha nazwał Lenin i Vladimir. Młody Sánchez wstąpił do narodowej partii komunistycznej i po ukończeniu liceum w Londynie trafił na studia do Moskwy. Stamtąd wyruszył do Bejrutu, gdzie w 1970 przyłączył się do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Pod okiem specjalistów szkolił się w przeprowadzaniu zamachów bombowych, morderstw na zlecenie i porwań. Od tego momentu losy Sáncheza śledzi wyprodukowany dla CANAL+ "Carlos". Reżyserię powierzono Olivierowi Assayasowi, niegdyś krytykowi filmowemu publikującemu w "Cahiers du cinéma", dziś znanemu i szanowanemu reżyserowi i scenarzyście. Assayas jest częstym bywalcem i jednym z ulubieńców Cannes. Jego trzy kolejne filmy - "Ścieżki uczuć" (2000), "Demonlover" (2002) i "Czysta" (2004) - były tam pokazywane w ramach Konkursu Głównego. Jak przyznaje sam Assayas, inspirację znajduje w filmach klasy B, a także w energii punk rocka oraz gatunkowym kinie azjatyckim.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.3 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×