Cesarstwo Południa

l'Empire du Milieu du Sud, Francja 2010

Dziesiątki lat trwała walka Wietnamczyków o kontrolę nad własną ziemią. XX wiek był dla azjatyckiego narodu czasem próby, której nie została poddana żadna inna nacja na świecie.

  • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Cesarstwo Południa w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dziesiątki lat trwała walka Wietnamczyków o kontrolę nad własną ziemią. XX wiek był dla azjatyckiego narodu czasem próby, której nie została poddana żadna inna nacja na świecie. Zjednoczeni w walce o wolność Wietnamczycy zdołali odeprzeć Francuzów, Chińczyków, Japończyków i Amerykanów, choć zwycięstwo zostało drogo okupione krwią. Dokument to plon dziesięciu lat pracy. Reżyserzy zrekonstruowali losy Wietnamu, sięgając do literatury oraz rozległego zbioru archiwalnych nagrań.

Dziesiątki lat trwała walka Wietnamczyków o kontrolę nad własną ziemią. XX wiek był dla azjatyckiego narodu czasem próby, jakiej nie została poddana żadna inna nacja na świecie. "Wietnamu nie wystarczy podbić, trzeba go jeszcze utrzymać" - pisał generał Philippe Marie Leclerc, wysłany przez Paryż z rozkazem utrzymania dla Francji jej kolonialnych posiadłości w Indochinach. Zjednoczeni w walce o wolność Wietnamczycy zdołali odeprzeć Francuzów, Chińczyków, Japończyków i Amerykanów, choć zwycięstwo zostało drogo okupione krwią. "Cesarstwo Południa" to szczególny film - plon dziesięciu lat pracy. Reżyserzy Jacques Perrin i Eric Deroo zrekonstruowali losy Wietnamu, sięgając do literatury oraz rozległego zbioru archiwalnych nagrań. "To miał być film nie tylko o Wietnamie" - przekonują. "Chcieliśmy nakręcić obraz, który ukazuje prawdziwe motywacje społeczeństw, gdy te buntują się i mówią: "Nigdy więcej! ".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×