Chile śladami Ignacego Domeyki

Chile śladami Ignacego Domeyki, Polska 2016

Ignacy Domeyko zajmuje ważne miejsce w pamięci społecznej Chilijczyków. Geolog, podróżnik i badacz Ameryki Południowej był z pochodzenia Polakiem. Chile stało się jego drugą ojczyzną.

  • Czas trwania: 41 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Rafał Leszczyński

Chile śladami Ignacego Domeyki w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Przemysław Häuser Producent
  • Jan Przyłuski Muzyka
  • Rafał Leszczyński Zdjęcia
  • Rafał Leszczyński Scenariusz
  • Rafał Leszczyński Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Ignacy Domeyko zajmuje ważne miejsce w pamięci społecznej Chilijczyków. Domeyko - geolog, podróżnik i badacz Ameryki Południowej - był z pochodzenia Polakiem. Chile stało się jego drugą ojczyzną. Autorzy filmu postanowili przedstawić sylwetkę wybitnego naukowca z perspektywy jego potomków oraz potomków ludzi, którzy się z nim zetknęli. Opowiedzą oni o okolicznościach, które wpłynęły na kształtowanie się osobowości Domeyki, o historiach jego podróży i odkryć oraz jego wkładzie w reformę edukacji w Chile.

Film dokumentalny "Chile. Śladami Ignacego Domeyki" ukazuje postać ojca chilijskiego górnictwa, bohatera dwóch narodów; Chile i Polski. Młoda, profesjonalna ekipa realizatorska postawiła sobie jako główne zadanie w sposób intrygujący przybliżyć postać bohatera - jego skomplikowane i ciekawe losy, oraz sportretować Chile - kraj, który stał się jego drugą ojczyzną i któremu poświęcił swoje życie, z perspektywy miejsc, w których pracował, badał i podróżował. Poprzez spotkania z jego rodziną i wybranymi potomkami ludzi, których losy bezpośrednio były związane z życiem Ignacego Domeyki bądź też były konsekwencją jego inicjatyw edukacyjnych i gospodarczych, została stworzona wartka, nacechowana emocjami, narracja niezbędna w dobrym współczesnym filmie dokumentalnym. Podczas wywiadów ekipa filmowa przeprowadziła rozmowy o skomplikowanych uwarunkowaniach, jakie miały wpływ na kształtowanie się tak wybitnej osobowości, o historiach jego podróży i odkryć, o jego wkładzie w reformę edukacji w Chile oraz odszukała dowcipne dykteryjki o nim samym. Reżyseria: Rafał Leszczyński

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×