Chiński dziki zachód

China's Wild West, Niemcy 2017

Lanzhou to metropolia w Chinach Zachodnich. Miasto ma 4 miliony mieszkańców, cztery razy więcej niż 20 lat temu. Wraz ze wzrostem liczby ludności rośnie zapotrzebowanie na mięso.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jan Kerckhoff

Chiński dziki zachód w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Hang Massive Muzyka
  • Jan Kerckhoff Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Lanzhou to metropolia w Chinach Zachodnich znajdująca się nad Rzeką Żółtą. Miasto ma 4 miliony mieszkańców, cztery razy więcej niż 20 lat temu. Wraz ze wzrostem liczby ludności rośnie zapotrzebowanie na mięso. Oczekuje się, że źródłem pożywienia dla intensywnie rozwijających się Chin Zachodnich będzie mięso jaków. Naukowcy Horst Geilhausen i Han Jialin wyruszają na wyprawę, której celem jest odnalezienie jaków żyjących na wolności.

Film dokumentalny o dzikiej przyrodzie zachodnich Chin. Żyjący tutaj jak - nie jest zwykłym bydłem. Dzięki temu zwierzęciumężczyźni mogli osiedlić się na tych rozległych równinach Qinghai i sąsiednich terytoriach. Bez jaków cały obszar dwóch milionów kilometrów kwadratowych nie byłby zamieszkany. W konsekwencji jak jest najważniejszym bydłem w Azji Środkowej. W filmie historia podróży jednego niemieckiego i kilku chińskich naukowców, którzy próbują odnaleźć ostatnich przedstawicieli dzikiego jaka w Chinach. Ich celem jest ocalenie tych rzadkich gatunków zwierząt i nauczenie się korzystania z nowoczesnego przemysłu bez szkody dla tego gatunku. Lanzhou, metropolia Chin Zachodnich, nad Żółtą Rzeką. To ciągnący się przez ponad 50 km rząd wieżowców. Miasto ma 4 miliony mieszkańców, cztery razy więcej niż 20 lat temu - i wciąż się rozrasta. Chiny Zachodnie staną się w przyszłości domem milionów Chińczyków, ponieważ Wschodnie są już przeludnione. To ogromne wyzwanie. Szczególnie rośnie zapotrzebowanie na mięso i oczekuje się, że zaspokoi je pewne zwierzę. Chiński naukowiec Han Jialin jest specjalistą od zwierzęcia, które również ściągnęło do Chin niemieckiego naukowca Horsta Geilhausena. Zwierzę to ma być źródłem pożywienia dla intensywnie rozwijających się Chin Zachodnich. To jak. Mięso tego górskiego bydła już jest chętnie kupowane w Chinach. Jak jest coraz popularniejszy, ponieważ ludzie wierzą, że jego mięso pochodzi z terenów Płaskowyżu Tybetańskiego, gdzie środowisko nie jest jeszcze zatrute i spływa mnóstwo wód mineralnych z topniejącego śniegu w Himalajach. Wśródtamtejszych traw rośnie wiele ziół, więc mięso jaka jest zdrowe i ekologiczne. Dzikie jaki stały się bardzo rzadkie i wyśledzenie ich na wolności to kolejny punkt wyprawy naukowców. Następnym miejscem docelowym jest Xining - oddalone zaledwie o dwie godziny jazdy od Datong - duże miasto na wysokości 2300 metrów. Teraz Xining jest trzy razy większe niż było 30 lat temu - przykład szybkiego rozwoju Chin Zachodnich. Jednakjaki przetrwają tylko wtedy, gdy ludzie zachowają ich habitat i będą mieli świadomość tego, że cenne na przyszłość są teprehistoryczne zwierzęta.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×