Chińskie tempo przemian. Ze wsi do miasta

The Fastest Changing Place on Earth, Wielka Brytania 2012

Dokument poświęcony zainicjowanej przez chińskie władze transformacji, która przeobraża rolniczy naród w społeczeństwo zurbanizowane. Zmiany zostały przedstawione na przykładzie wioski Baima.

 • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Victoria Bell, Rob Colstream

Chińskie tempo przemian. Ze wsi do miasta w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 16.12.2013 14:10 Odcinek 70

  TVP 2

 • Wtorek 07.05.2013 22:50

  TVP 2

Twórcy

 • Victoria Bell Reżyseria
 • Rob Colstream Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument poruszający temat chińskiej transformacji, która przeobraża rolniczy naród w społeczeństwo zurbanizowane. Chiny stoją przed ogromnym wyzwaniem, chcąc przenieść sukces gospodarczy na prowincję. Zmiany zostały zainicjowane przez chińskie władze ponad 10 lat temu. Film przedstawia je na przykładzie tkwiącej w wielowiekowym marazmie wioski Baima, która w ciągu kilku lat ma zostać wchłonięta przez nowoczesne miasto.

Dziesięć lat temu chińskie władze przystąpiły do realizacji ambitnego planu inżynierii społecznej. Chcą burzliwy rozwój kraju pociągnąć ze wschodu na zachód i zmodernizować tysiące wiejskich społeczności. Na liście znalazła się również tkwiąca w wielowiekowym marazmie wioska Baima, która w ciągu kilku lat ma zostać wchłonięta w nowoczesne, pełne wieżowców, miasto. Potęga i bogactwo Chin koncentrują się w ogromnych miastach wschodniego wybrzeża. Wioska Baima leży zaś w odległym powiecie Wuxi (wym. Łu - si), tysiące kilometrów w głąb lądu. Chiny stoją teraz przed ogromnym wyzwaniem, chcą przenieść swój sukces gospodarczy również na prowincję. Wieś musi zniknąć i ustąpić miejsca miastu. W wiosce Baima tą specyficzną chińską transformacją kieruje Xiang Caiguo. To on przekazuje mieszkańcom polecenia władz. Xiang urodził się tuż po rewolucji 1949 roku i całe jego życie zostało ukształtowane przez partię. Dorastał pod rządami przewodniczącego Mao i służył w armii. Od 20 lat jest sekretarzem partii komunistycznej w wiosce Baima. Xiang ma świadomość, że praca, jakiej się podjął, nie jest łatwa, bo z jednej strony musi wykonywać polecenia z góry, z drugiej zaś słuchać, co mówią zwykli ludzie i starać się rozwiązywać ich problemy. "To bardzo smutne, że ludzie muszą porzucić swoje gospodarstwa. Niektóre rodziny żyją tu od kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. Będą tęsknić za wiejskim życiem, mimo że będzie im teraz łatwiej, bo życie rolnika to ciężka praca, trzeba włożyć bardzo dużo wysiłku, a efekty są skromne" - mówi Xiang. Skali zmian, jakie zachodzą w Chinach, nie da się porównać z niczym. W ciągu niewielu lat rolniczy naród zmienił się w zurbanizowane społeczeństwo. Szybkość, z jaką te zmiany zachodzą, zmusza do przewartościowania naszych wyobrażeń o powstawaniu miast. Film przedstawia tę transformację z bliska. Chiny zmieniają się na oczach widza. Mija 5 lat i nie ma śladu po polach kukurydzy i ryżu, po bambusowych zagajnikach i wodnych bawołach. Ich miejsce zajmują przeszklone wieżowce, bulwary i uliczny ruch.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×