Chłopiec i pszczoły

Facing the Giant Bees, Francja 2011

Od tysięcy lat wiele nepalskich wiosek żyje dzięki największym pszczołom świata. Apis laboriosa zakłada gniazda na ścianach górskich zboczy. Zbieranie miodu z jednego ula trwa trzy godziny.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jérôme Segur

Chłopiec i pszczoły w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jérôme Segur Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W Nepalu na wysokości 2500 - 4000 m n.p.m. żyją niezwykle agresywne dzikie pszczoły olbrzymie. Owady gromadzą miód w gniazdach umiejscowionych na urwiskach. Na skalne ściany można się dostać wyłącznie z powietrza, po linach i bambusowych drabinach. Dokument ukazuje kulisy pozyskiwania tego cenionego przez smakoszy produktu. Kamera towarzyszy nastoletniemu chłopcu, który zanim stanie się pełnoprawnym członkiem społeczności pszczelarz, musi przejść inicjację.

Na stromych skałach Himalajów ludzie od wieków ryzykują życie w poszukiwaniu miodu wytwarzanego przez gigantyczne i śmiertelnie niebezpieczne pszczoły. Zanim nastoletni Moti zacznie tak, jak ojciec zbierać drogocenny miód, przechodzi swoisty rytuał inicjacji, który włączy go do wspólnoty niezwykłych, nepalskich pszczelarzy. Użądlenie dzikiej pszczoły Nepalu, największej i najbardziej agresywnej odmiany tego gatunku na świecie może powodować śmierć, a dostęp do gniazd budowanych pośród himalajskich urwisk na wysokości 2500 - 4000 m n.p.m wydaje się prawie niemożliwy. To dlatego tylko najodważniejsi i najtwardsi mogą podjąć ryzyko, by zbierać produkowany przez nie miód. Wyjątkowe rozmiary himalajskich pszczół olbrzymich pozwalają im wznieść się na wysokości niedostępne dla większości innych owadów. To tam, na dziewiczych górskich terenach zbierają pyłki z kwiatów i ziół, którym nepalskie miody zawdzięczają niepowtarzalny smak i… najwyższe na świecie ceny. W Nepalu nie obowiązują europejskie standardy czy przepisy „BHP”, brak odpowiednich zabezpieczeń i odzieży ochronnej, a dziki miód zbierają nawet dzieci. Francuski dokument ukazuje nieznane i niewiarygodne wręcz kulisy pozyskiwania tego cenionego przez smakoszy produktu. Kamera towarzyszy trzem debiutanckim wyprawom nastoletniego chłopca, który, jak każe rodzinna tradycja, podejmuje trud zdobywania dzikiego miodu. Młody Moti wspina się po linach i długich bambusowych drabinach zawieszonych na szczycie góry. Musi okiełznać swoje lęki i pokonać słabości, mając za sprzymierzeńca jedynie własny instynkt i prymitywne narzędzia. Tylko niezłomna motywacja, odwaga i siła pozwolą przejść przez ten swoisty rytuał inicjacyjny, który uczyni z chłopca pełnoprawnego członka społeczności himalajskich pszczelarzy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×