Christie's sprzedawcy luksusu

Inside Christie's: The World's Biggest Auction House, Wielka Brytania 2016

Christie's to najstarszy i najbardziej znany dom aukcyjny na świecie. Został został założony w 1766 roku przez Jamesa Christie'ego. W 2016 r. obchodzono 250-lecie istnienia firmy.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Michael Waldman

Christie's sprzedawcy luksusu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Jutro 01:25 Odcinek 2

    TVP 2

Multimedia

Twórcy

  • Michael Waldman Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Christie's to najstarszy i najbardziej znany dom aukcyjny na świecie. W 2016 r. obchodzono 250-lecie jego założenia przez Jamesa Christie'ego. Dyrekcja zgodziła się na przyjazd ekipy telewizyjnej i zaprezentowanie działalności firmy od kulis. Dokument prezentuje mechanizmy działania domu aukcyjnego i rynku sztuki, relacje sprzedających z kupującymi i strategie działania będące mieszanką biznesu, aktorstwa i działań wywiadowczych. W filmie pomieszczono wiele ciekawostek i unikalnych materiałów.

Christie's to najstarszy i najbardziej znany dom aukcyjny na świecie. W 2016 r. obchodził swoje 250 - lecie i z tej okazji jego dyrekcja zgodziła się na wpuszczenie ekipy telewizyjnej za kulisy swojej działalności. Ciekawy dokument pokazujący mechanizmy działania tej instytucji i samego rynku sztuki, relacji ze sprzedającymi i kupującymi (ich wypowiedzi są częścią filmu), strategie działania będące mieszanką twardego biznesu, aktorstwa i działań wywiadowczych. Wciągający dokument dla szerokiej publiczności pełen ciekawostek i unikalnych materiałów. Angielski dom aukcyjny założony w 1766 r. w Londynie przez Jamesa Christie, w 1998 przejęty przez francuską Groupe Artmis, w 2002 r. otworzył filię w Paryżu. Christie's szybko osiągnął pozycję głównego angielskiego domu aukcyjnego, wykorzystując sytuację międzynarodową, gdy w drugiej połowie XVIII w. Londyn stał się centrum światowego handlu dziełami sztuki, ze względu na trudną sytuację w Paryżu po rewolucji francuskiej (1789 - 1799). Christie's była spółką publiczną, obecną na londyńskiej giełdzie od 1973 do 1999 roku, kiedy to przejął ją Francuz Francois Pinault. Obecnie Christie's jest największym domem aukcyjnym na świecie pod względem przychodów, wyprzedza odwiecznego rywala Sotheby's. Na aukcjach w tej instytucji można było znaleźć dzieła i przedmioty osobiste takich postaci jak Leonardo da Vinci, Rembrandt, Napoleon Bonaparte, Pablo Picasso, Marilyn Monroe, Diana, księżna Walii. Instytucja ta posiada swoje oddziały w wielu miastach, m.in. w Bangkoku, Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×