Chwilami życie bywa znośne

Chwilami życie bywa znośne, Polska 2010

Katarzyna Kolenda-Zaleska i Wisława Szymborska odbyły liczne podróże. Na tej podstawie powstał portret laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. Na temat poetki wypowiedzą się jej przyjaciele.

  • Gatunek: Film dokumentalny

Chwilami życie bywa znośne w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 02.07.2019 22:45

    TVN 7

Multimedia

Twórcy

  • Katarzyna Kolenda-Zaleska Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Katarzyna Kolenda-Zaleska i Wisława Szymborska odbyły liczne podróże. Na tej podstawie powstał portret laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. Przyjaciele mówią, że poetka jest staroświecka, nie lubi się zwierzać i nie rozumie ludzi, którzy wystawiają życie prywatne na sprzedaż. Jeśli Wisława Szymborska zgadza się wystąpić publicznie, gromadzi wielu ludzi, których liczby może jej pozazdrościć niejedna gwiazda kultury popularnej.

Wisława Szymborska, laureatka Literackiego Nobla z 1996 roku, nie znosi udzielać wywiadów i występować publicznie. Skromna, dowcipna, tajemnicza. Trudno do niej dotrzeć. Ale w końcu, po wielu próbach, dziennikarka Faktów TVN, Katarzyna Kolenda-Zaleska namówiła wielką poetką na niezwykłą podróż i film dokumentalny. Takiej Szymborskiej nie znacie?. Jest kameralna, jak mówią jej przyjaciele, dziewiętnastowieczna. Nie lubi się zwierzać i nie rozumie ludzi, którzy całe swoje prywatne życie wystawiają na sprzedaż. Wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć, napisała w swoich wierszach. Jeśli Wisława Szymborska zgodzi się wystąpić publicznie - gromadzi tłumy, których może jej pozazdrościć niejedna gwiazda pop kultury. Tak w Krakowie, Sztokholmie, jak i w Bolonii czy na Sycylii. Wielbi ją Woody Allen, Vaclav Havel czy Umberto Eco. Mówi, że gdyby przypadkiem znalazłaby się w piekle - co raczej nie jest możliwe, bo Bóg musi doceniać piękno jej poezji - to wówczas za karę całymi dniami będzie podpisywać książki i udzielać wywiadów. "Zrobić film o bohaterce, która kamerę uznaje za wroga, było wielkim wyzwaniem. Chcieliśmy pokazać twórczość poetki i nieznane pasje. Miłość do limeryków i zabawnych rymowanek, bo przecież człowiek nie może być zawsze poważny. Pojechaliśmy więc wspólnie do Irlandii, bo tam jest ojczyzna limeryków. " - opowiada autorka filmu, Katarzyna Kolenda - Zaleska.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×