Ci cholerni cudzoziemcy. Polacy w Bitwie o Anglię

Bloody Foreigners. The Battle of Britain, Wielka Brytania 2009

Pierwszy brytyjski dokument o Polakach, którzy zmienili bieg historii Wielkiej Brytanii. Film powstał w oparciu o kronikę Dywizjonu 303 oraz wspomnienia pilotów, którzy znali polskich lotników.

 • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Carl Hindmarch

Ci cholerni cudzoziemcy. Polacy w Bitwie o Anglię w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Carl Hindmarch Reżyseria
 • Carl Hindmarch Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Pierwszy brytyjski dokument o Polakach, którzy zmienili bieg historii Wielkiej Brytanii. Film powstał w oparciu o kronikę Dywizjonu 303 oraz wspomnienia pilotów, którzy znali polskich lotników walczących w bitwie o Anglię. Dywizjon 303 zestrzelił dwa razy więcej niemieckich samolotów niż inne jednostki RAF-u, było w nim najwięcej asów lotnictwa. Początkowo Polakom, którzy nie znali języka i nie umieli latać angielskimi maszynami, kazano uczyć się i czekać. Lotnicy pokonali trudności i zaimponowali walecznością, odwagą i skutecznością.

Film Carla Hindmarcha powstał na podstawie kronik Dywizjonu 303 oraz wspomnień pilotów, którzy znali polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Jest to pierwszy brytyjski dokument o Polakach, którzy zmienili bieg historii Wielkiej Brytanii. Dywizjon 303 zestrzelił dwa razy więcej niemieckich samolotów niż inne jednostki RAF - u i było w tej jednostce najwięcej asów lotnictwa. Początkowo jednak Anglicy nie dawali za polskich pilotów złamanego pensa. Kiedy 22 lipca w bazie RAF - u w Northolt utworzono Dywizjon 303, polskim pilotom przydzielono anglojęzycznych dowódców. Polacy nie znali angielskiego i nie umieli latać na angielskich maszynach. Kazano więc im uczyć się i czekać. Doświadczonym polskim lotnikom, choć rwali się do akcji, przez długi czas nie pozwalano walczyć. Wreszcie nadszedł czas, kiedy Polacy z Dywizjonu 303 wzbili się w powietrze. Polscy lotnicy szybko pokonali wszelkie bariery. Zaimponowali Anglikom walecznością, odwagą i skutecznością. Pierwszy dzień bojowy Polaków wypadł 31 sierpnia 1940 roku, prawie dokładnie rok po napaści Niemiec na Polskę. 7 września Polacy zestrzelili 16 maszyn wroga w niecały kwadrans. Tego rekordu nie pobił żaden dywizjon RAF - u. Brytyjska prasa nazwała polskich pilotów najwspanialszymi chłopcami Anglii. Otaczała ich aura romantyzmu. Dzięki Polakom Hitler nie zdołał zdobyć Anglii z powietrza. Dzisiaj nie żyje już żaden z asów Dywizjonu 303. Niestety, po wojnie ich sukcesy zostały zapomniane. Na londyńskiej paradzie zwycięstwa w 1946 roku nie było ani jednego Polaka. Przed królem Jerzym VI defilowali Czesi, Chińczycy i Irańczycy. Ani jeden z dwustu tysięcy Polaków, którzy walczyli z faszyzmem, nie został zaproszony na paradę aliantów. Anglia nie chciała urazić Stalina. Każdego roku coraz mniejsza grupka weteranów zbiera się przy pomniku w Northolt, żeby oddać cześć poległym Polakom i zachować o nich pamięć. W II wojnie światowej straciło życie 1973 polskich pilotów. Mimo ich poświęcenia, po wojnie Polska nie odzyskała wolności. Żeby zadowolić Stalina, pod koniec wojny alianci oddali mu kontrolę nad Polską. Marzenia o wolności, o którą walczyli i za którą umierali Polacy, legły w gruzach.

Komentarze

Skomentuj
 • ~ (gość)

  Nie zesrajcie się. Zawdzięczacie Brytyjczykom dużo więcej, niż oni wam, polaczkowe patałachy .

  07.04.2018 21:40
 • Onyx (gość)

  Angole w ''podziękowaniu'' za pomoc i waleczność nie zaprosili Polaków na Londyńską Paradę Zwycięstwa. Tak naszych ''docenili''. Pamiętajmy o tym.

  07.09.2017 19:02
 • MartiPB (gość)

  Płakałem jak to oglądałem - prawdziwi patrioci.. ehhh szkoda ze nasi politycy mają głęboko to o co nasi dziadkowie walczyli ;(

  09.05.2012 23:23
 • tołdi (gość)

  Magellan napisał:

  A można go jeszcze gdzieś obejrzeć ??

  Tutaj masz linka http://www.youtube.com/watch?v=YizB2C0oro8

  09.05.2012 20:02
 • luzik (gość)

  a teraz w nagrode mogą sobie ich wnuki jechac tam na zmywak ;)) piękne podziękowanie heh

  08.05.2012 22:20
 • ludojad (gość)

  Kolega polecił mi ten film już wcześnie. Naprawdę warto obejrzeć. Całkowicie zgadzam się, że pory nadawania tego typu programów są po prostu chore , za to M jak mamałyga to oczywiście w porze dobranocki

  08.05.2012 21:35
 • Mike 301 (gość)

  Zawsze tam gdzie trzeba waleczni jak zawsze nie docenieni niedocenieni jak nigdy...

  08.05.2012 21:11
 • ... (gość)

  tacy jestesmy

  08.05.2012 20:26
 • ... (gość)

  po prostu MY !!!!!!!!!!!!!

  08.05.2012 20:26
 • wojtek (gość)

  B.dobry dokument o walce polskich lotników za Anglię - szkoda że tak póżną porą TV pokazała go telewidzom!

  04.05.2011 20:48
 • Magellan (gość)

  A można go jeszcze gdzieś obejrzeć ??

  04.05.2011 13:08
 • kaja997 (gość)

  Świetny film pod każdym względem!!! Chętnie oglądnęłabym go ponownie i w całości. Szkoda, że TVP programy na poziomie nadaje o tak nieludzkich godzinach, normalny przeciętny Polak pracuje.

  04.05.2011 10:36

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×