Cichy chaos

Caos Calmo, Włochy/Wielka Brytania 2008

Po śmierci żony producent filmowy Pietro Paladini całą uwagę skupia na 10-letniej córeczce. Wycofuje się z dotychczasowego życia, całe dnie spędza na ławce w parku pod szkołą Claudii.

 • Czas trwania: 125 minut, Gatunek: Melodramat
 • Reżyseria: Antonello Grimaldi

Cichy chaos w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Nanni Moretti jako Pietro Paladini
 • Valeria Golino jako Marta
 • Kasia Smutniak jako Jolanda
 • Alessandro Gassman jako Carlo Paladini
 • Isabella Ferrari jako Eleonora Simoncini
 • Silvio Orlando jako Samuele
 • Blu Di Martino jako Claudia Paladini

Twórcy

 • Nanni Moretti Scenariusz
 • Antonello Grimaldi Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Producent filmowy Pietro Paladini ratuje tonącą kobietę. Po powrocie z plaży dowiaduje się o śmierci żony. Od tej chwili mężczyzna całą swoją uwagę skupia na 10-letniej córeczce. Chce być cały czas blisko niej. Po odwiezieniu Claudii do szkoły postanawia czekać na nią przed wejściem. Wycofuje się z dotychczasowego życia, całe dnie spędza na ławce w parku. Tu spotyka się z bratem, szwagierką i kolegami, wzbudzając zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Z czasem uczy się czerpać radość z obcowania z otaczającymi go ludźmi.

Producent filmowy Pietro Paladini (Nanni Moretti) bohatersko ratuje tonącą w morzu kobietę. Po powrocie z plaży pod domem zastaje karetkę i dowiaduje się o śmierci żony. Pietro nie daje po sobie poznać rozpaczy. Całą uwagę kieruje w stronę dziesięcioletniej córeczki Claudii (Blu Di Martino), dla której staje się jedynym opiekunem. Chce być przez cały czas blisko niej. Po odwiezieniu córki do szkoły, zamiast udać się do pracy, spontanicznie postanawia czekać na nią przed wejściem. Od tej chwili wycofuje się z dotychczasowego życia, całe dnie spędzając na ławce w parku pod szkołą. Tu spotyka się z bratem (Alessandro Gassman), histeryczną szwagierką (Valeria Golino) i kolegami z pracy. Zawsze nienagannie ubrany, elegancki dżentelmen wzbudza zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Z czasem uczy się czerpać radość z obcowania z otaczającymi go ludźmi. Nanni Moretti, producent, reżyser, scenarzysta i aktor, ma we Włoszech opinię jednej z największych osobowości tamtejszego kina. Jest ponadto zdobywcą 30 nagród przemysłu filmowego, głównie europejskiego. Kiedy występuje na ekranie, jest przede wszystkim sobą - przeciętnym, czasem gwałtownym i porywczym, kiedy indziej uprzejmym mężczyzną, zmagającym się z przeciwnościami losu. W "Cichym chaosie", podobnie jak w wyreżyserowanym przez siebie, głośnym "Pokoju syna" z 2001 roku, wciela się w człowieka stającego w obliczu śmierci bliskiej osoby. "Największym wyzwaniem w pracy nad filmem było połączenie roli głównego bohatera, związanego z jednym miejscem i jednoczesnego pozbycia się wrażenia stateczności obrazu" - wspomina Antonello Grimaldi. Reżyser oparł swój film na charyzmie Morettiego, usuwając ze scenariusza niemal wszystkie sceny, w których nie występuje jego bohater. W rolach drugoplanowych Morettiemu towarzyszy m.in. Alessandro Gassman ("Transporter 2", "Hamam - łaźnia turecka"), Valeria Golino ("Rain Man", "Hot Shots!"), a w epizodzie pojawia się Roman Polański i mieszkająca na stałe we Włoszech polska modelka i aktorka Kasia Smutniak.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×