Ciemna strona Księżyca

Operation Lune, Francja 2002

Reżyser William Karel przyjrzał się teorii spiskowej, według której ludzie nigdy nie wylądowali na Księżycu. Reżyser przedstawił fakty oraz obalił mity dotyczące tego przełomowego wydarzenia.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: William Karel

Ciemna strona Księżyca w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • William Karel Reżyseria
  • William Karel Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Niektórzy twierdzą, że ludzie nigdy nie wylądowali na Księżycu, a relacja z przełomowego wydarzenia została sfałszowana przez Stanleya Kubricka przy aprobacie naukowców z NASA i rządu Stanów Zjednoczonych. Reżyser William Karel przyjrzał się teorii spiskowej i przedstawił fakty dotyczące lądowania na Srebrnym Globie oraz obalił mity dotyczące tego wydarzenia.

1 kwietnia Jedynka zaprasza na niezwykły film dokumentalny, którego autorzy przedstawiają nieznane dotąd, sensacyjne fakty dotyczące historycznego lądowania Amerykanów na Księżycu w lipcu 1969 r. Wielkie amerykańskie autorytety polityczne: Henry Kissinger, Donald Rumsfeld, Lawrence Eagleburger, gen. Alexander Haig czy Richard Helms ujawniają skrywaną przez lata prawdę. Film otrzymał w 2002 r. niemiecką nagrodę Adolfa Grimma za najlepszy scenariusz i reżyserię. Loty kosmiczne były ważną, bo bardzo spektakularną i prestiżową, częścią zimnej wojny toczonej między Stanami Zjednoczonymi i ZSRR. Gdy w 1961 r. Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w kosmos, prezydent John Kennedy stwierdził, że jednym z głównych celów narodu amerykańskiego powinno być w takiej sytuacji wysłanie człowieka na Księżyc. Zadanie to powierzono niemieckiemu naukowcowi Wernherowi von Braunowi, byłemu członkowi partii nazistowskiej zwerbowanemu przez Amerykanów pod koniec II wojny światowej. Zdobywszy doświadczenie przy produkcji rakiet V1 i V2, rozpoczął pracę w NASA. Swój "mózg" opracowujący program podboju kosmosu mieli także Rosjanie - był nim prof. Siergiej Korolow. Niestety, zmarł przedwcześnie. Ale problemy prześladowały obie strony: w styczniu 1967 r. załoga statku Apollo 1 spłonęła żywcem podczas ćwiczeń. Trzy miesiące później kosmonauta Władimir Komarow, dowódca pierwszego w dziejach lotu załogowego, zginął wracając z kosmosu na Ziemię. Jurij Gagarin zginął podczas lotu testującego samolot, a w lipcu tego samego roku radziecka rakieta eksplodowała w czasie napełniania zbiorników paliwa. Amerykanie zyskali chwilową przewagę, nie mówiąc jednak głośno, że rywalizacja o podbój kosmosu stanowiła tak naprawdę przykrywkę dla ważniejszej, choć mniej widowiskowej sprawy - obronności kraju. Budowa statków kosmicznych była częścią bardzo kosztownego programu rakietowego. Ale trudno byłoby namówić Kongres do wydania ogromnych pieniędzy na obronność bez poparcia społecznego. Lot na Księżyc, przedsięwzięcie pokojowe, popierali wszyscy.

Komentarze

Skomentuj
  • gorzowiak66 (gość)

    ciekawe co to jest Ja widzę sztuczny latający twór

    03.05.2013 14:55

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×