Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid, USA 1965

Koniec lat 30., Nowy Orlean. Cincinnati Kid, który cieszy się sławą niepokonanego karciarza, postanawia zmierzyć się z przybyłym do miasta pokerowym mistrzem kraju. Stawką jest wyjątkowo duża kwota.

 • Czas trwania: 120 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Norman Jewison

Cincinnati Kid w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Ring Lardner jr Scenariusz
 • Terry Southern Scenariusz
 • Richard Jessup Scenariusz
 • Norman Jewison Reżyseria
 • Hal Ashby Montaż
 • Philip Lathrop Zdjęcia
 • Lalo Schifrin Muzyka
 • Martin Ransohoff Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Koniec lat 30. XX w., Nowy Orlean. Do miasta przybywa Lancey Howard, od 30 lat dzierżący tytuł pokerowego mistrza kraju. Cincinnati Kid, cieszący się sławą niepokonanego karciarza, postanawia zmierzyć się z wytrawnym graczem. Stawką w grze jest wyjątkowo duża kwota. Podczas decydujących rozgrywek rozdający karty Shooter usiłuje pomóc przyjacielowi, ale ten wybiera uczciwą grę. Tymczasem piękna Melba, której wdziękom trudno się oprzeć, uwodzi Kida, korzystając z nieobecności jego narzeczonej.

Akcja "Cincinnati Kid" rozgrywa się pod koniec lat 30. w Nowym Orleanie, gdzie spotykają się "rekiny" pokera. Tytułowy bohater (Steve McQueen) słynie w okolicy jako niepokonany karciarz. Pewnego dnia do miasta przybywa Lancey Howard (Edward G. Robinson), od 30 lat dzierżący tytuł pokerowego mistrza kraju. Rozgrywa prywatną partyjkę ze Sladem, bogatym miejscowym biznesmenem, którego doszczętnie ogrywa. Shooter (Karl Malden) nakłania wówczas Kida, by ten zmierzył się z Lanceyem. Stawką w grze jest wyjątkowo gruba forsa. Cincinnati Kidowi życzy szczęścia jego narzeczona Christian (Tuesday Weld), która musi wyjechać do rodziców na wieś. Podczas decydujących rozgrywek rozdający karty Shooter usiłuje pomóc przyjacielowi. Chociaż ma szansę zwyciężyć łatwo rywala, woli jednak wybrać uczciwą drogę. Tymczasem korzystając z nieobecności Christian, w czasie przerwy w grze, narzeczonego dziewczyny uwodzi kusząca piękność Melba (Ann-Margret), której wdziękom trudno się oprzeć. Piosenkę "The Cincinnati Kid" wykonuje w filmie zmarły w czerwcu 2004 r. Ray Charles, legendarny amerykański wokalista, pianista, kompozytor i aranżer, jeden z największych muzyków XX wieku. Adaptacja opublikowanej w 1963 roku powieści Richarda Jessupa o tym samym tytule. Reżyserem "Cincinnati Kida" miał być początkowo Sam Peckinpah, uznany dziś za klasyka amerykańskiego kina twórca takich westernów, jak "Strzały o zmierzchu", "Major Dundee", "Dzika Banda" i perfekcyjnie zrealizowanych obrazów sensacyjnych, jak "Ucieczka gangstera" czy "Konwój". Ostatecznie producenci powierzyli jednak to zadanie Normanowi Jewisonowi. Dziełem tym po raz pierwszy 40-letni wówczas aktor, scenarzysta i reżyser, który zaczynał karierę w telewizji, zwrócił na siebie uwagę międzynarodowej kinowej krytyki. Kolejne lata były dla niego jednym pasmem sukcesów, zrealizował m.in. filmy "Rosjanie nadchodzą" (1966), "W upalną noc" (1967, 5 Oscarów), "Skrzypek na dachu" (1971) z Chaimem Topolem, "Jesus Christ Superstar" (1973), "Najlepsi przyjaciele" (1982) z Burtem Reynoldsem i Goldie Hawn.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.5 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×