Clouzot: Skandaliczny geniusz kina

Scandale Clouzot, Francja 2017

Henri-Georges Clouzot wyreżyserował filmy, które przeszły do historii kina, m.in. "Cenę strachu", "Tajemnicę Picassa" i "Kto zabił?". Uważa się go za mistrza tworzenia napięcia na ekranie.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Pierre-Henri Gibert

Clouzot: Skandaliczny geniusz kina w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

  • Pierre Assouline
  • Henri Arius

Twórcy

  • Pierre-Henri Gibert Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Henri-Georges Clouzot wyreżyserował filmy, które przeszły do historii kina, m.in. "Cenę strachu", "Tajemnicę Picassa" i "Kto zabił?". Był artystą prezentującym unikalne spojrzenie na świat. Uważa się go za mistrza tworzenia napięcia na ekranie. Chociaż filmy Clouzota wywarły wpływ na wielu ważnych współczesnych filmowców, nie jest on odpowiednio doceniany. Twórcy dokumentu ukazują reżysera jako wizjonera, aktywistę, człowieka żyjącego poza systemem.

Dokument poświęcony legendzie francuskiego kina Henriemu-Georgesowi Clouzot. Film przedstawia reżysera takich klasyków jak "Cena strachu", "Tajemnica Picassa" i "Kto zabił?" jako mistrza napięcia, przemieniającego ludzki szał w zapierający dech w piersiach spektakl. Chociaż jego sztuka miała wpływ na wielu najważniejszych współczesnych filmowców (Friedkin, Spielberg), Clouzot w swojej ojczyźnie nie jest odpowiednio doceniany. Mimo to nie można odmówić mu miana prawdziwego artysty z unikalnym spojrzeniem na świat. Potrafił połączyć z zaskakującym powodzeniem francuską sztukę filmowej analizy wnętrza postaci i amerykańską skłonność do kreowania zadziwiającego widowiska. Twórcy filmu o Clouzot starają się ukazać reżysera jako wizjonera, aktywistę, człowieka poza systemem.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×