Co teraz, panie prezydencie?

What Now, Mr. President?, Wielka Brytania 2009

W czasie kampanii wyborczej Barack Obama złożył Amerykanom kilka ważnych obietnic. Jedną z nich była reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych i zapewnienie opieki medycznej wszystkim obywatelom.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Co teraz, panie prezydencie? w telewizji

ZwińRozwiń
  • Środa 03.02.2010 11:30 Odcinek 17

    TVP 2

  • Czwartek 14.01.2010 00:45

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W czasie kampanii wyborczej Barack Obama złożył Amerykanom kilka ważnych obietnic. Jedną z nich była reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych i zapewnienie opieki medycznej wszystkim obywatelom. Obama obiecał też rzucić wyzwanie lobbystom wielkich korporacji farmaceutycznych i ubezpieczeniowych. Pod koniec grudnia 2009 r. ustawa dotycząca powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych została przyjęta przez Kongres. To pierwszy znaczący sukces nowego prezydenta i nadzieja dla milionów ubogich Amerykanów na dostęp do opieki medycznej.

W czasie kampanii wyborczej Barack Obama złożył Amerykanom kilka ważnych obietnic. Jedną z nich była reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych i zapewnienie opieki medycznej wszystkim obywatelom. Z braku dostępu do lekarza w Ameryce umiera ponad 23 tysiące ludzi rocznie. Obama obiecał zmniejszyć przepaść między najbiedniejszymi i najbogatszymi mieszkańcami Stanów Zjednoczonych oraz rzucić wyzwanie lobbystom wielkich korporacji farmaceutycznych i ubezpieczeniowych, które mają ogromne wpływy w Waszyngtonie. Czy to mu się uda? Dotychczasowy, prywatny system ochrony zdrowia w Ameryce był bardzo kosztowny i niedostępny dla wszystkich. Ponad 45 mln obywateli nie ma ubezpieczenia medycznego. Z tego powodu wielu z nich całymi latami nie odwiedza lekarza, nawet gdy naprawdę źle się czują. Z braku opieki zdrowotnej rocznie umiera 23 tysiące Amerykanów. To wszystko dzieje się w kraju, który ma najlepszą opiekę medyczną na świecie, ale tylko dla zamożnych. Prezydent Obama przyznał publicznie, że w USA nie ma równości i pragnie zmienić ten głęboko podzielony kraj, w którym aż 37 mln obywateli żyje poniżej minimum socjalnego. Wskutek kryzysu liczba ta wzrośnie o kolejnych 10 mln. Jednocześnie szacuje się, że żyje tak 7 mln milionerów. Ubezpieczenie zdrowotne dla przeciętnej rodziny kosztuje ok. 12 tys. dolarów rocznie. Obama nie proponuje państwowej służby zdrowia. Pragnie obniżyć składki i zmusić firmy ubezpieczeniowe do przestrzegania zasad etyki. Przykładów nieetycznych praktyk nie brakuje, a niektóre przypadki rozpatrywane są w sądzie. Np. firma Healthnet wypłacała pracownikom premie za unieważnianie polis klientów. Pretekstem mogło być podanie niepełnych danych, np. niedokładnej wagi ciała. Healthnet zaoszczędził w ten sposób wiele mln dolarów. Mimo to amerykańskie firmy ubezpieczeniowe są dumne ze swojej pracy, uważają, że prywatny system opieki zdrowotnej jest wydajny i sprzyja innowacyjności. Prezydent Obama wie, że reformowanie systemu, którego obroty wynoszą 2 tryliony dolarów, nie będzie łatwe.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×