Colectiv

Colectiv, Rumunia/Luksemburg 2019

Dokument o korupcji w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej i znaczeniu dziennikarstwa śledczego. Przedstawia wydarzenia, które miały miejsce po pożarze w 2015 roku w klubie Colectiv w Bukareszcie.

 • Czas trwania: 109 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Alexander Nanau

Colectiv w telewizji

ZwińRozwiń
 • Premiera

  Piątek 05.06.2020 22:55

  HBO2

 • HIT Dnia

  Czwartek 04.06.2020 21:45

  HBO

Multimedia

Twórcy

 • Alexander Nanau Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Zapis wydarzeń po tragicznym pożarze w 2015 roku w klubie nocnym Colectiv w Bukareszcie, w wyniku którego zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych. Gdy kolejne ofiary poparzeń umierały w szpitalach od ran, które nie zagrażały ich życiu, jeden z lekarzy poinformował o tym zespół dziennikarzy śledczych. Stopniowo odkrywano oszustwa w rumuńskiej służbie zdrowia, ujawniając masową skalę korupcji. Twórcy dokumentu pokazują dziennikarskie dochodzenie, które ujawniło prawdę.

Film dokumentalny będący zapisem wydarzeń, do których doszło w ciągu pierwszego roku po pożarze w klubie nocnym Colectiv w Bukareszcie. Pożar, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych, był ogólnonarodową tragedią. Kiedy niedługo po tym tragicznym zdarzeniu kolejne ofiary poparzeń zaczęły umierać w szpitalach od ran, które nie zagrażały ich życiu, jeden z lekarzy poinformował o tym zespół dziennikarzy śledczych. Jak po nitce do kłębka, dziennikarze zaczęli odkrywać kolejne oszustwa w służbie zdrowia. Twórcy dokumentu towarzyszyli z kamerą w tym dochodzeniu zarówno przedstawicielom lokalnych władz, jak i dziennikarzom, którzy próbowali dotrzeć do prawdy. Dokument okrzyknięty rewelacją festiwali w Wenecji, Toronto i Sundance, nazwany został przez Rolling Stone "arcydziełem o władzy, korupcji i kłamstwach". Jego reżyserem jest wielokrotnie nagradzany niemiecko-rumuński Alexander Nanau (Toto i jego siostry).

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×