Córka górnika

Coal Miner's Daughter, USA 1980

Film biograficzny o Loretcie Lynn, słynnej piosenkarce country. Kobieta zyskała sławę dzięki utworowi "I'm a Honky Tonk Girl" i zaprzyjaźniła się z Patsy Cline, gwiazdą country.

 • Czas trwania: 125 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Michael Apted

Córka górnika w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Sissy Spacek jako Loretta Lynn
 • Tommy Lee Jones jako "Mooney" Lynn
 • Levon Helm jako Ted Webb
 • Phyllis Boyens jako "Clary" Webb
 • Foister Dickerson jako dziecko Webbów
 • Beverly D'Angelo jako Patsy Cline

Twórcy

 • Tom Rickman Scenariusz
 • Michael Apted Reżyseria
 • Arthur Schmidt Montaż
 • Ralf D. Bode Zdjęcia
 • Bernard Schwartz Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Film biograficzny o Loretcie Lynn, słynnej piosenkarce country. Mając niecałe 14 lat, wyszła za mąż za Doolittle'a Webba. Jako 17-latka miała już czworo dzieci. Mąż, widząc, że Loretta ma wielki talent muzyczny, postanowił ją wylansować. Dzięki jego uporowi nagrana przez nią w 1960 roku piosenka "I'm a Honky Tonk Girl" stała się znana. Loretta zaczęła zdobywać coraz większą sławę i zmieniać się pod wpływem Patsy Cline, królowej muzyki country. Mąż patrzył na to z niepokojem, ponieważ żona oddalała się od niego.

14 - letnia Loretta Webb dorasta w ubogiej rodzinie, w górniczej osadzie Butcher Hollow w Kentucky jako najstarsza z ośmiorga rodzeństwa. Gdy po zakończeniu II wojny światowej w rodzinne strony wraca Doolittle Lynn, przystojny górnik, poślubia znacznie młodszą od niego Lorettę mimo obiekcji jej rodziców, niepewnych, czy delikatna nastolatka nadaje się już na żonę. Faktycznie, początki ich związku nie są zbyt obiecujące: Loretta jest zaszokowana swoimi doświadczeniami z nocy poślubnej, mąż z kolei nie kryje rozczarowania jej brakiem umiejętności kulinarnych. Ale kiedy Doolittle, który nie chce wracać do zawodu górnika, wyjeżdża w poszukiwaniu lżejszej pracy do innego stanu, ciężarna Loretta wraca z konieczności pod opiekę rodziców. Mąż obiecuje jednak, że zabierze ją do siebie, jak tylko trochę się urządzi. Sześć lat później Lynnowie mają już czwórkę dzieci, a Loretta jest przykładną panią domu. Doo, zachwycony piosenkami, które żona śpiewa wykonując codzienne obowiązki, namawia ją na występ z miejscowym zespołem. Również za namową męża Loretta nagrywa jedną ze swoich piosenek "Honky Tonk Girl". Nagranie rozesłane do lokalnych stacji radiowych nie od razu zwraca uwagę, ale uparty Doo, który bierze sprawy w swoje ręce, postanawia za wszelką cenę wylansować żonę. Wreszcie osiąga cel i "Honky Tonky Girl" staje się wielkim przebojem. Sterując nadal karierą żony, Doo przybywa z nią do Nashville, gdzie Loretta odnosi wielki sukces, występując w słynnej sali Grand Ole Opry. Pod wpływem poznanej tam Patsy Cline, królowej muzyki country, Loretta zaczyna się zmieniać: z zahukanej dziewczyny z prowincji całkowicie poddanej woli męża staje się świadomą swojej wartości kobietą i artystką. Nie jest to w smak Doolittle'owi, który coraz wyraźniej sobie uświadamia, że już nic więcej nie jest w stanie dla niej zrobić. Postanawia poszukać sobie nowego zajęcia, chociaż Loretta zapewnia, że nadal go potrzebuje. Odtąd więc to on zajmuje się dziećmi i domem, a ona coraz więcej występuje. Teraz jeszcze bardziej oddalają się od siebie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.6 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×