Cud na Nowolipkach

Cud na Nowolipkach, Polska 2020

W październiku 1959 roku przy kościele św. Augustyna na warszawskim Muranowie na kuli stanowiącej podstawę krzyża wieńczącego kościelną wieżę zauważono dziwne, bardzo intensywne światło.

 • Czas trwania: 47 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Michał Góral

Cud na Nowolipkach w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Witold Dąbrowski Scenariusz
 • Michał Góral Reżyseria

Opis programu

Film dokumentalny o wydarzeniach, które miały miejsce przy kościele św. Augustyna na warszawskim Muranowie. 7 października 1959 r. na kuli stanowiącej podstawę krzyża wieńczącego wieżę kościoła zauważono dziwne, bardzo intensywne światło. Wiele osób zobaczyło w miejscu krzyża postać kobiety w błękitnej sukni. Zjawisko powtarzało się przez trzy tygodnie, gromadząc setki tysięcy ludzi z Warszawy i całej Polski. Flm oparty na książce historyka Witolda Dąbrowskiego, który odnalazł w Instytucie Pamięci Narodowej mikrofilmy z raportami Służby Bezpieczeństwa, zawierającymi m.in. odpisy przechwyconej korespondencji zwykłych ludzi opisujących cud w listach do swych rodzin. Oprócz listów i dokumentów SB w filmie pokazano wydarzenia poprzez samych świadków. Całość tej czarno - białej sekwencji uzupełniają animacje wykonane techniką kreski ołówkowej, które w fabularyzowanych scenach pokazują stanowcze i nerwowe działania władz, w celu zlikwidowania zjawiska i zniechęcenia ludzi do gromadzenia się pod kościołem na Nowolipkach. Kolejna, barwna (w stylu kolorów z lat 60.)sekwencja to opowieść o specyfice tamtych czasów w rzeczywistości PRL. Poznajemy również historię najnowsząMuranowa i gehenny warszawskiego getta opowiadaną przez profesora Jacka Leociaka. Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku kościół św. Augustyna jest szczególną budowlą na mapie stolicy, przetrwał zarówno powstanie w getcie, jak i powstanie warszawskie. Po wojnie zdjęcia osamotnionej w bezkresnym morzu ruin świątyni obiegły świat, ilustrującniemieckie barbarzyństwo. Jedno ze zgromadzonych przez Witolda Dąbrowskiego świadectw mówi o Żydzie, który uważał, że Matka Boża ukazała się właśnie tam, bo współczuje tragedii getta. Reakcja władz była szybka. Milicja i Służba Bezpieczeństwa aresztowały w sumie 766 osób, wiele z nich za zakłócanie porządku publicznego ukarano grzywnami i karami więzienia od jednego miesiąca do pół roku. Świadkowie wydarzenia są do dziś przekonani, że był to prawdziwy cud, mający bezpośredni wpływ na ich późniejsze życie. Nikt z nich nie ma wątpliwości co do prawdziwości tego co widzieli. Stwierdzają również, że inni stojący obok nie widzieli nic. Nie był to cud w sensie teologicznym, tłumaczy obecny proboszcz kościoła. Niezależnie od oficjalnego stanowiska Kościoła, można chyba mówić o cudownym kontekście tego wydarzenia, które oddziaływało na ludzkie losy i postępowanie, dając wielu wsparcie w tamtych trudnych czasach PRL - u. Treść listów czyta Andrzej Mastalerz, a postaciom animowanym głosu udzielili znani polscy aktorzy.

Komentarze

Skomentuj
 • Meteor (gość)

  Kretynie, debilu, żeby "ci" penis zmarniał wraz z komuchowym mózgiem i żeby pampersy były grane dożywotnio

  22.11.2020 08:33
 • cccp (gość)

  upadniesz jak ten kraj głąbie

  28.10.2020 21:09
 • CCCP (gość)

  Za mało lali debili gumą milicjanci i teraz tego są efekty w postaci rządów nooba pokurcza Żoliborskiego! Ale dni tego parcha są policzone!

  28.10.2020 20:25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×