Cudowni mężczyźni z korbką

Bajecni muzi s klikou / Wonderful Men with Crank, Czechosłowacja 1978

Początek XX wieku, czasy narodzin kina. Rodzina wędrownych artystów zakłada wytwórnię filmową w Pradze i postanawia zrealizować film z udziałem słynnej aktorki teatralnej.

  • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Komedia
  • Reżyseria: Jirí Menzel

Cudowni mężczyźni z korbką w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jirí Menzel Scenariusz
  • Oldrich Vlcek Scenariusz
  • Jirí Menzel Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Pasparte jest wędrownym magikiem i wielbicielem sztuki ożywionych fotografii. Postanawia, że wędrówkę zakończy w Pradze. Ma nadzieję, że uda mu się tu założyć pierwszy kinematograf. Namawia młodego inżyniera Kolenaty, zapalonego filmowca, do współpracy przy realizacji filmu. Ten zgadza się, ale stawia jeden warunek: w produkcji musi wziąć udział znana aktorka teatralna Emilia Kolarova-Mlada.

Czeski reżyser Jiri Menzel w swej komedii z 1978 roku ożywia świat końca XIX wieku, kiedy to rodziła się czeska kinematografia. Pasparte jest wędrownym magikiem i zarazem wielbicielem sztuki "ożywionych fotografii". Postanawia, że wędrówkę zakończy w Pradze. Ma nadzieję, że uda mu się założyć tu pierwszy kinematograf. Namawia także młodego inżyniera Kolenaty, filmowca-maniaka do współpracy przy realizacji filmu. Ten zgadza się, ale stawia jeden warunek: w produkcji musi wziąć udział znana artystka Emilia Kolarova-Mlada. Pasparte, dzięki podstępowi, doprowadza niechętną kinu artystkę na plan. Wszystko wali się, gdy podstęp pioniera kinematografii zostaje ujawniony. Niczym nie zrażony Pasparte żeni się z bogatą wdową i dzięki jej pieniądzom zakłada kino. To tu, w pierwszym praskim kinie, Emilia Kolarova-Mlada ogląda film, który sprawia, że aktorka zgadza się wreszcie na występ przed kamerami. Jiri Menzel odwołał się w swej komedii (zmieniając nazwiska i częściowo biografie) do znanych w Pradze na przełomie wieków postaci: Viktora Ponrepo, autora krótkometrażówek Jana Krizaneckiego i Josefa Svaba-Malostranskiego. Legenda czeskiego kina Jiri Menzel zdobył Oscara za debiutanckie "Pociągi pod specjalnym nadzorem" z 1967 roku. Nakręcił także filmy: "Kapryśne lato", "Na skraju lasu", "Postrzyżyny", "Taka piękna żałoba", "Święto przebiśniegu" i "Skowronki na uwięzi", "Opera żebracza".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×