Cyfrowy naród

Digital Nation, USA 2009

Twórcy dokumentu starają się pokazać pozytywne oraz negatywne strony Internetu oraz jego wpływ na zmianę sposobu pracy, nauki i kontaktów międzyludzkich, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Rachel Dretzin

Cyfrowy naród w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Douglas Rushkoff Scenariusz
  • Rachel Dretzin Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Twórcy dokumentu starają się przedstawić pozytywne i negatywne aspekty Internetu i innych mediów cyfrowych. Rozwój technologii cyfrowych znacząco wpłynął na zmianę sposobu pracy, nauki i kontaktów międzyludzkich. Szczególnie widoczne jest w życiu ludzi młodych, którzy nie są w stanie funkcjonować bez Internetu. Mają jednak świadomość, że ciągłe przebywanie w wirtualnej rzeczywistości wywołuje u nich problemy z koncentracją.

Dokument stara się pokazać, jak postęp technologiczny zmienia świat, i co w procesie intensywnej cyfryzacji ludzkość może zyskać, a co stracić. Internet i media cyfrowe opanowały wszystkie aspekty współczesnej kultury. Wpłynęły na zmianę sposobu pracy, nauki i kontaktów międzyludzkich. W jaki sposób te transformacje oddziałują na życie młodych ludzi? Studenci z amerykańskich uczelni przyznają, że Internet to narzędzie, bez którego nie są w stanie funkcjonować. Mają jednak świadomość, że ciągłe przebywanie w wirtualnej rzeczywistości wywołuje u nich problemy z koncentracją. Dobrą i złą stronę Internetu dostrzegają także pedagodzy. Choć doceniają bogactwo informacji, które młodzież może znaleźć w sieci, wiedzą również, że Internet stanowi dla nauczycieli poważną konkurencję. By przyciągnąć uwagę surfujących po sieci uczniów, muszą wykazywać się szczególną kreatywnością i wymyślać coraz to nowe środki przekazywania wiedzy. Twórcy programu analizują również fenomen gier internetowych, takich jak „World of Warcraft” czy „Second Life”. Na zjeździe fanów tego typu rozrywki rozmawiają z jego uczestnikami, którzy tworzą zgraną społeczność, mimo iż ich przyjaźń bazuje jedynie na rozmowach w sieci.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×