Cyganie

Zigeuner, Niemcy 2008

Według różnych szacunków w Europie żyje od 6 do 11 milionów Cyganów. Celem reżysera było wniknięcie do świata Romów, sportretowanie go, a następnie pokazanie szerokiej widowni.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Cyganie w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Według różnych szacunków w Europie żyje od 6 do 11 milionów Cyganów. Jako odrębna nacja stanowią wciąż wielką zagadkę dla większości Europejczyków. Celem reżysera było wniknięcie do świata Romów, sportretowanie go, a następnie pokazanie szerokiej widowni. Cyganie, jako najszybciej rozrastająca się grupa etniczna, stają się sąsiadami mieszkańców całej Europy. Rozproszeni są po całym kontynencie. Nietrudno ich znaleźć w ich wioskach i obozach, ale mieszkają także w wielkomiejskich slumsach, w odrapanych i podupadłych budynkach.

Według różnych szacunków w Europie żyje od 6 do 11 milionów Cyganów. Liczby te, choć niedokładne, czynią z nich liczniejszą grupę etniczną od np. Duńczyków. A jednak Cyganie, jako odrębna nacja, stanowią wciąż wielką zagadkę dla większości Europejczyków. "Spędziłem 30 dni wśród Cyganów we wschodniej Słowacji - mówi reżyser filmu Stanislaw Mucha. Każdego dnia zdjęć żyłem w ciągłym napięciu, nie wiedząc, co mnie spotka. Jednak nie mogłem nie ulec ich życiowej swadzie, dobremu nastrojowi, potrzebie narzekania, gestom i hojności". Celem Muchy było wniknięcie do świata Romów, sportretowanie go, a następnie pokazanie szerokiej widowni. Cyganie - jako najszybciej rozrastająca się grupa etniczna - stają się sąsiadami mieszkańców całej Europy. "Rozproszeni są po całym kontynencie. Nietrudno ich znaleźć w ich wioskach i obozach, ale mieszkają także w wielkomiejskich slumsach, w odrapanych i podupadłych budynkach. Trzeba uświadomić sobie, że oni również żyją w Unii Europejskiej, w bliskim sąsiedztwie nas samych" - przekonuje Mucha.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×