Czeczenia: wojna bez śladu

Chechnya: War Without Trace, Francja 2015

Dokument opowiada o transformacji, którą Czeczenia przeszła po wojnie. Za pokój i względny dobrobyt mieszkańcy tego kraju płacą wysoką cenę - państwo policyjne nie zna litości.

  • Czas trwania: 87 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Manon Loizeau

Czeczenia: wojna bez śladu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Manon Loizeau Autor
  • Manon Loizeau Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Na ulicach Groznego w Czeczenii nie ma śladu po długotrwałych, krwawych walkach. Szklane wieżowce, luksusowe sklepy i szerokie ulice powstały w miejscu pól minowych i gruzowisk. Kraj przeszedł transformację, lecz za pokój i względny dobrobyt mieszkańcy płacą wysoką cenę. Prezydent stawia siebie ponad konstytucję i prawo, a reżimowe władze nie znają litości. Każde nieposłuszeństwo lub podejrzenie o działalność wywrotową to wyrok. Intelektualiści i zwykli obywatele są zamykani w więzieniach i torturowani. Po wielu osobach ślad zaginął.

Kilka lat po zakończeniu wojny na ulicach Groznego nie widać śladu długoletnich walk. Za pokój mieszkańcy muszą jednak płacić wysoką cenę. Powszechnie wiadomo, że przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest na usługach Kremla. Reżimowe władze nie znają litości. Każde nieposłuszeństwo czy cień podejrzenia o działalność wywrotową to wyrok. Wojsko po nocach wkracza do domów, bije, przesłuchuje, uprowadza. Po wielu osobach ślad zaginął. Siłą i szantażem zmusza się ludzi do brania udziału w świętach państwowych. Obywatele są zamykani w więzieniach i torturowani. Tymczasem w przemówieniach prezydent roztacza wizję kraju szczęśliwego. Czeczenia jednak przypomina najgorsze stalinowskie czasy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×