Czerwony guzik

Polska 2011

26 września 1983 r. Stanisław Pietrow zdecydował się nie alarmować przełożonych o wystrzeleniu przez USA pięciu rakiet. Jak się okazało, jego decyzja była słuszna, gdyż atak był błędem systemów.

 • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Ewa Pięta, Mirosław Grubek

Czerwony guzik w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Ewa Pięta Reżyseria
 • Mirosław Grubek Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

26 września 1983 r. Stanisław Pietrow miał dyżur w centrum dowodzenia Sierpuchowo-15 znajdującym się nieopodal Moskwy. Kilka minut po północy odebrał sygnał, że Stany Zjednoczone wystrzeliły pięć rakiet w kierunku ZSRR. Podpułkownikowi wydawało się, że to błąd systemu. Nie chcąc doprowadzić do konfliktu, zdecydował się nie alarmować przełożonych. Jak się okazało, jego decyzja była słuszna, gdyż atak rakietowy był błędem systemów. Do tej pory wielu ekspertów uważa, że zachowanie Stanisława Pietrowa pozwoliło uniknąć globalnej wojny nuklearnej.

Historia rosyjskiego podpułkownika, który uchronił świat przed globalną wojną nuklearną. W 1983 roku nastąpiła eskalacja zimnej wojny. KGB podejrzewało, że Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić atak nuklearny na Związek Radziecki. 26 września 1983 roku Stanisław Pietrow miał dyżur w centrum dowodzenia Sierpuchowo - 15 znajdującym się nieopodal Moskwy. Do jego obowiązków należało monitorowanie systemu wczesnego ostrzegania, aby w momencie ataku Związek Radziecki mógł od razu na niego odpowiedzieć. Kilka minut po północy Pietrow odebrał sygnał, że Stany Zjednoczone wystrzeliły pięć rakiet w kierunku ZSRR. Podpułkownikowi od początku wydawało się, że to błąd systemu. Nie chcąc doprowadzić do konfliktu, zdecydował się nie alarmować przełożonych. Jak się okazało, jego decyzja była słuszna, gdyż atak rakietowy był błędem systemów. Do tej pory wielu ekspertów uważa, że zachowanie Stanisława Pietrowa pozwoliło uniknąć globalnej wojny nuklearnej. Ponieważ podpułkownik nie wykonał rozkazu, został odsunięty od służby wojskowej.

Komentarze

Skomentuj
 • lazania (gość)

  Rosjanie nigdy nie ujawniliby jakiegokolwiek błędu jeżeli nie było konsekwencji.

  17.10.2016 20:35
 • lazania (gość)

  Ciekawe jakie były dalsze losy Pietrowa ? Jednak znając skłonność do ujawniania przez zsrr i rosję wadliwych systemów czyli zero informacji to wydaje mnie się że ten temat to ściema. Sowieci nigdy nie ujawniliby że nastąpił jakiś bląd systemu, tym bardziej że nie było żadnych konsekwencji.

  17.10.2016 20:29

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×