Człowiek-delfin

Dolphin Man, Francja/Grecja 2017

Jacques Mayol jako pierwszy osiągnął granicę 100 metrów w nurkowaniu swobodnym. Oprócz ustanawiania kolejnych rekordów znany był z szerzenia poglądu o bliskości ludzi i morskich głębin.

  • Czas trwania: 57 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Lefteris Charitos

Człowiek-delfin w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Lefteris Charitos Reżyseria
  • Jacques Mayol Scenariusz
  • Stelios Apostolopoulos Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Jacques Mayol, zwany także człowiekiem delfinem, jako pierwszy osiągnął granicę 100 metrów w nurkowaniu swobodnym. Oprócz ustanawiania kolejnych rekordów znany był z szerzenia poglądu o bliskości ludzi i morskich głębin. Twórcy, aby stworzyć pełny portret Mayola, przemierzyli cały świat - od Indii po Bahamy. Spotkali się z rodziną oraz przyjaciółmi nurka. W filmie wypowiadają się mistrzowie świata w nurkowaniu swobodnym: William Trubridge, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzari. Narratorem jest aktor Jean-Marc Barr.

Historia Jacques'a Mayola, który w latach 40. i 50. był znawcą i fanem delfinów. W filmie dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o nurkowaniu głębokim na wstrzymanym oddechu, technikach oddechowych, jodze i podpatrywaniu zwierząt oraz współpracy z nimi. Jacques Mayol (1927 - 2001) był francuską legendą nurkowania i posiadaczem wielu światowych rekordów w nurkowaniu swobodnym. To jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowegofilmu "Wielki błękit" z 1988 r. , wyreżyserowanego przez Luca Bessona. Poznajemy charyzmatycznego człowieka, rozdartego między lądem a wodą, który ryzykował życie nie dla sławy, lecz dla wyższego celu. Nurkowanie dało mu szansę stać się posłańcem, który dotarł do granic ludzkiego ciała i umysłunie tylko po to, by pobić dotychczasowe rekordy, lecz odkryć głębsze powinowactwo pomiędzy człowiekiem i morzem. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu. Gdy schodzisz pod wodę, znikają odczucia z normalnego świata. Ciało zmienia wagę, rozmiar. Serce bije wolniej - 13 uderzeń na minutę. Siła grawitacji działa inaczej. Na głębokości 150 m ciśnienie wynosi 16 kg na każdy centymetr twego ciała. Płuca kurczą się do 1/16 swojej normalnej pojemności. Gdy masz niewiele tlenu, dochodzącego do serca i mózgu, niknie problem z oddechem. Jeśli tracisz świadomość i nie ma nikogo, kto ci pomoże - umierasz. Bohater filmu zwany też homo delphinus pojął, że nie żyje w separacji z naturą, z oceanem. Wiedział, że od mikroba po płetwala błękitnego nic nie jest gorsze czy lepsze. Wszystko jest ze sobą połączone. Nie postrzegał morza jako nowego frontu walki, nowego terytorium do zdobycia i eksploatowania. Dla niego morze było najważniejszym żywiołem. Film zdobył wiele nagród na festiwalach. m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmowym Millenium Docs Against Gravity w 2018 r. Zdjęcia: Stelios Apostolopoulos

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×