Człowiek, który okłamał świat

The Man Who Lied the World into War, Dania 2011

W 1999 r. Federalna Służba Wywiadowcza BND zainteresowała się irackim chemikiem, który w Niemczech poprosił o azyl. Mężczyzna przedstawił raport o produkcji broni masowej zagłady na terenie Iraku.

  • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Człowiek, który okłamał świat w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 07.02.2013 14:30

    TVP 2

  • Wtorek 13.11.2012 01:35

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1999 r. do Niemiec przyjechał iracki inżynier chemik, który poprosił o azyl. Zainteresowała się nim Federalna Służba Wywiadowcza BND. W czasie przesłuchań Irakijczyk, któremu nadano kryptonim Curveball, zdał szczegółowy raport o produkcji broni masowej zagłady na terenie Iraku. Relacja ta zapisała się we współczesnej historii jako jedno z największych kłamstw. Przekazane informacje były wygodne dla przywódców walczących z terroryzmem. Ogłaszane jako fakt, doprowadziły do wojny w Iraku.

Duński film dokumentalny opowiada historię, znaną dotąd niewielkiemu gronu osób. Jego autorzy szukają pewnego Irakijczyka, przez którego świat wplątał się w wojnę w Iraku. Zeznanie tego człowieka stało się kluczowym fragmentem przemówienia amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella, nakłaniającego do wojny w Iraku. Generał Powell na podstawie tych zeznań stwierdził, że Saddam Hussain posiada możliwości produkowania broni biologicznej na wielką skalę. Powellowi wtórował w swoim orędziu prezydent George Bush. Kim był, kim jest ten tajemniczy Irakijczyk. Jego zagadkę próbują rozwikłać autorzy filmu. W 1999 roku przyjechał do Niemiec pewien iracki inżynier chemik i poprosił o azyl. Natychmiast zainteresowała się nim Federalna Służba Wywiadowcza BND. W czasie wielu przesłuchań, Irakijczyk, któremu nadano kryptonim Curveball, zdał szczegółowy raport o produkcji broni masowej zagłady na terenie Iraku. Raporty te były czystym wymysłem i zapisały się we współczesnej historii jako jedne z największych kłamstw. Zadziwiające było to, że Curveball opowiadał już gorsze kłamstwa, ale dopiero to niewielkie kłamstwo rozpętało łańcuch wydarzeń, które w końcu doprowadziły do wojny w Iraku. Biały Dom miał pomysł, by Curveball wystąpił w amerykańskiej telewizji. Jego wypowiedź miała korespondować z treścią dorocznego orędzia prezydenta Busha do narodu. Jednak niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza BND chroniła swoje superźródło i nie pozwoliła Amerykanom z nim rozmawiać. Autorzy filmu podtrzymują tezę, że kłamstwa Irakijczyka były wówczas wygodne dla przywódców świata, walczących z terroryzmem. Ogłaszane jako fakty doprowadziły w końcu do wojny w Iraku, która pozostawiła po sobie setki tysięcy zabitych, miliony rannych, a kraj pogrążony w chaosie. Tymczasem Curveball mieszka z rodziną w jednym pokoju w schronisku dla bezdomnych. Dostaje zasiłek. Kiedy filmowcy próbują się z nim skontaktować, wybucha i zaczyna im grozić.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×