Człowiek, który rzucił wyzwanie Pekinowi

The Man who defied Beijing, Francja 2019

Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r., bohater powstania studenckiego na Tiananmen w 1989 r., pozostawił polityczne dziedzictwo w formie wywiadu udzielonego przed aresztowaniem.

  • Czas trwania: 58 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Pierre Haski

Człowiek, który rzucił wyzwanie Pekinowi w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

  • Liu Xiaobo jako Self

Twórcy

  • Anthony Dufour Producent
  • Nicolas de Zorzi Muzyka
  • Pierre Haski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r., bohater powstania studenckiego na Tiananmen w 1989 r., został uwięziony na 9 lat i zwolniony w 2017 r. Umarł kilka tygodni później. Jego nazwisko pozostaje mało znane, ponieważ chiński reżim zrobił wszystko, co w jego mocy, aby wymazać je ze zbiorowej pamięci. Na szczęście Liu pozostawił polityczne dziedzictwo w formie długiego wywiadu udzielonego przed aresztowaniem. Film zawiera też świadectwa najbliższych mu osób.

Film dokumentalny wyprodukowany dla upamiętnienia 30 - lecia wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie. Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r. , bohater powstania studenckiego na Tiananmen w 1989 r. W grudniu 2008 został aresztowany pod zarzutem działalności wywrotowej i podżegania do obalenia ustroju i skazany. Zwolniony w 2017 r. , umarł kilka tygodni później. Jego nazwisko pozostaje mało znane, ponieważ chiński reżim zrobił wszystko, co w jego mocy, aby wymazać je ze zbiorowej pamięci. Na szczęście Liu pozostawił polityczne dziedzictwo w formie długiego wywiadu udzielonego przed aresztowaniem. Film zawiera również świadectwa najbliższych mu osób.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×