Cztery pasma Alp

The Four Alps, Austria 2007

Na świecie są cztery pasma górskie o nazwie "Alpy". Choć noszą to samo imię, bardzo się różnią. Jako pierwsze ochrzczono tą nazwą góry wznoszące się na kontynencie europejskim.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Cztery pasma Alp w telewizji

ZwińRozwiń
  • Piątek 26.02.2010 11:25

    TVP 2

  • Poniedziałek 04.01.2010 12:05

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Cztery pasma górskie o nazwie Alpy bardzo się od siebie różnią, choć noszą to samo imię. Jako pierwsze ochrzczono tym mianem góry wznoszące się na kontynencie europejskim. Na drugim krańcu świata znajdują się Alpy Australijskie, najstarsze z czterech nazwanych tak pasm. Przez dziesiątki milionów lat pozostawały odizolowane od reszty świata, dzięki czemu Australia może się poszczycić unikatową florą i fauną. U podnóża Alp Japońskich żyją makaki, które potrafią przeżyć mroźne zimy. Najmłodsze spośród górskich pasm Alp to Alpy Nowozelandzkie.

Nie ma pewności co do źródła nazwy Alpy. To słowo może znaczyć zarówno "białe", jak i "wysokie". Od razu przywodzi na myśl najsławniejsze europejskie góry. Ale na świecie są aż cztery pasma górskie o tej nazwie i choć noszą to samo imię, są od siebie bardzo różne. Każde z tych pasm górskich jest domem wielu zwierząt. Jako pierwsze ochrzczono nazwą Alpy góry wznoszące się na kontynencie europejskim. U podnóża tych Alp żyją zwierzęta, których mało kto spodziewałby się tutaj. Drapieżniki wydry potrafią zwinnie nurkować w pogoni za zdobyczą. Polują na ryby i skorupiaki, a nawet wodne ptaki. Błona pławna między palcami łap ułatwia im poruszanie się w wodzie, a długie włosy czuciowe, zwane wibryssami, pomagają zlokalizować zdobycz. Ale gdy zjawi się większy drapieżnik od wydry, ta chowa się do nory albo wycofuje w górę strumienia. Żyjące tu pardwy górskie większość swego życia spędzają na wysokości ponad 1400 metrów. Kozice i inni roślinożercy często muszą uciekać wysoko między skały, by schronić się przed wilkami, których jest jednak już coraz mniej. Ubywa także niedźwiedzi brunatnych i rysi. Za to gryzonie można spotkać niemal wszędzie. Świstaki żyją nawet na wysokości trzech tysięcy metrów, przed zapadnięciem w zimowy sen wygrzebują z ziemi pożywienie. Na drugim krańcu świata żyje dziobak australijski, należący do najprymitywniejszych ssaków na świecie. Dziobaki, podobnie jak europejskie wydry, polują w słodkich wodach strumieni spływających z alpejskich zboczy. Ale to są już Alpy Australijskie, zupełnie odmienne od swych europejskich imienniczek. To najstarsze z czterech nazwanych Alpami pasm górskich. Przez dziesiątki milionów lat pozostawały odizolowane od reszty świata. Właśnie dzięki długiej izolacji Australia może się poszczycić unikatową florą i fauną. Można tu spotkać kolczatkę o wąskim pyszczku, która jest krewniaczką dziobaka, a także żerujące cały rok wombaty, które są torbaczami. Tylko w Australii żyje prawie dwie trzecie przedstawicieli tej grupy ssaków.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×