Czyngis-chan - Na podbój świata

Aoki Ôkami: chi hate umi tsukiru made / The Blue Wolf: To the Ends of the Earth and Sea, Japonia 2007

XII-wieczna Mongolia. Syn przywódcy jednego z plemion snuje marzenia o położeniu kresu bratobójczym walkom oraz o Mongolii jako zjednoczonym państwie. Z czasem zaczyna realizować młodzieńcze fantazje.

  • Czas trwania: 145 minut, Gatunek: Film biograficzny
  • Reżyseria: Shinichirô Sawai

Czyngis-chan - Na podbój świata w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

  • Takashi Sorimachi jako Czyngis-chan
  • Rei Kikukawa jako Borte
  • Mayumi Wakamura jako Hoelun
  • Ken'ichi Matsuyama jako Jochi
  • Yoshihiko Hakamada jako Khasar
  • Eugene Nomura jako Borchu

Twórcy

  • Shinichirô Sawai Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

XII-wieczna Mongolia składa się z toczących boje plemion. Syn przywódcy jednego z nich, młody Temudżyn, jest traktowany w specjalny sposób, ponieważ członkowie klanu widzą w nim odrodzonego totemicznego Błękitnego Wilka, wysłannika bogów. Chłopak snuje marzenia o położeniu kresu bratobójczym walkom oraz o Mongolii jako silnym, zjednoczonym państwie. Z czasem Temudżyn zaczyna realizować młodzieńcze fantazje, ale zdobycie pozycji wodza wszystkich Mongołów i tytułu Czyngis-chana jest okupione utratą przyjaźni, zdradą i rodzinną hańbą.

XII-wieczna Mongolia składa się ze skłóconych ze sobą i wciąż toczących boje plemion. Młody Temudżyn (Takashi Sorimachi) syn przywódcy jednego z nich, jest od najmłodszych lat wychowywany i traktowany w specjalny sposób, ponieważ członkowie klanu widzą w nim odrodzonego totemicznego Błękitnego Wilka, wysłannika Bogów. Temudżyn wraz z przyjacielem Dżamuką (Yusuke Hirayama) snuje marzenia o położeniu kresu bratobójczym walkom oraz o Mongolii jako jednym, silnym, zjednoczonym państwie. Gdy ojciec chłopaka umiera, poddani odwracają się od rodziny byłego wodza i skazują ją na życie w nędzy. Warunki, w których przychodzi dorastać Temudżynowi oraz dręcząca go niepewność, dotycząca jego pochodzenia kształtują charakter, siłę i determinację wojownika. Z czasem chłopak zaczyna realizować młodzieńcze fantazje, ale zdobycie pozycji wodza wszystkich Mongołów i tytułu Czyngis-chana jest okupiona złamaną przyjaźnią, zdradą i rodzinną hańbą. Filmowa historia legendarnego przywódcy Mongołów to japońska superprodukcja dorównująca rozmachem, nakładami finansowymi (30 milionów dolarów) oraz oglądalnością (kopie trafiły do ponad 50 krajów) hollywoodzkim hitom. Wyreżyserowany przez Shinichirô Sawai film o życiu Czyngis-chana upamiętnia przypadającą na 2006 rok osiemsetną rocznicę stworzenia jednego z największych państw w historii świata - Imperium Mongolskiego. "Czyngis-chan - Na podbój świata" opowiada o młodości wielkiego wodza oraz o jego dążeniu do zjednoczenia mongolskich plemion. Twórcy położyli nacisk na ukazanie osobowości, emocji, a przede wszystkich osobistych dramatów Czyngis-chana, zwykle pomijanych w historycznych opracowaniach na rzecz zmieniających bieg historii militarnych wyczynów słynnego wodza. Wobec braku jednoznacznych faktów dotyczących życia prywatnego przywódcy, scenariusz do filmu powstał na podstawie dwuczęściowej powieści historycznej japońskiego pisarza Seiichi Morimury. Obok wątku przyjacielskiej zdrady, miłości oraz tragicznej relacji z synem, producenci zawarli w filmie widowiskowe sceny batalistyczne.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×