Czynić dobro i złorzeczyć

Flying on One Engine, USA/Indie 2008

Sharadkumar Dicksheet zajmuje się w Indiach wadą rozszczepienia wargi u dzieci. W trakcie sesji lekarz dokonuje cudów. Dokument przedstawia życie niepełnosprawnego lekarza i jego przeszłość.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Czynić dobro i złorzeczyć w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Przez wiele lat Sharadkumar Dicksheet pracował w USA, gdzie odnosił sukcesy jako chirurg plastyczny. Dziś ma 71 lat, a za sobą ciężki wypadek samochodowy, operację serca i raka krtani. Od 33 lat odwiedza Indie, gdzie zajmuje się wadą rozszczepienia wargi u dzieci. W Indiach takich przypadków są tysiące, dlatego chirurg ma ręce pełne roboty. W trakcie intensywnych kilkutygodniowych sesji lekarz dokonuje cudów. Operuje 12 godzin bez przerwy, wykonuje 70 zabiegów dziennie. Dokument przedstawia życie niepełnosprawnego lekarza i jego przeszłość.

Przez wiele lat Sharadkumar Dicksheet pracował w USA, gdzie odnosił sukcesy jako chirurg plastyczny. Dziś ma 71 lat, a za sobą ciężki wypadek samochodowy, operację serca i raka krtani. Pracuje bezustannie, choć jak sam mówi, już tylko na jednym silniku. Od 33 lat odwiedza Indie, gdzie zajmuje się wadą rozszczepienia wargi u dzieci, przypadłością, której ofiary mają kłopoty z najbardziej podstawowym funkcjonowaniem. Z tego powodu spotyka je nawet społeczny ostracyzm. W wielomilionowych Indiach takich przypadków są tysiące, dlatego chirurg ma ręce pełne roboty. To bóg - twierdzi asystentka i pielęgniarka nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla chirurga. W trakcie intensywnych kilkutygodniowych sesji lekarz dokonuje cudów - operuje 12 godzin bez przerwy, wykonuje 70 zabiegów dziennie (tygodniowo to ponad 500 operacji). Pracuje za darmo, więc dla rodzin pacjentów również jest bogiem. Sala operacyjna to moja świątynia - mówi doktor. W moich pacjentach widzę Boga. W filmie Joshuy Z. Weinsteina poznajemy prozę życia niepełnosprawnego lekarza i jego przeszłość. Reżyserowi udało się wychwycić wiele komicznych momentów. Dicksheet to nie tylko kryształowa postać, lecz także zgryźliwy starzec. Nie potrafi powstrzymać wybuchowego temperamentu ani oszczędzić ironicznych komentarzy sławnym osobowościom, jego zdaniem nie całkiem słusznie nagrodzonym Pokojowym Noblem. Sharadkumar Dicksheet to fascynująca postać przede wszystkim dlatego, że od lat walczy o lepsze życie innych, starając się zapominać o własnych uciążliwych dolegliwościach i ograniczeniach.

Komentarze

Skomentuj
  • urszula156.. (gość)

    oglądałam film ale w piątek w nocy z 30 na 31 pażdziernika, ciekawy i b.interesujący.To fantastyczny człowiek.

    31.10.2009 08:20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×