Daleko od domu

Miles from Home, USA 1988

Niegdyś wzorowa farma braci Robertsów zaczyna podupadać. Rośnie zadłużenie w banku, a ulewne deszcze niszczą plony. Niebawem u Robertsów zjawia się urzędnik bankowy.

 • Czas trwania: 105 minut, Gatunek: Inny
 • Reżyseria: Gary Sinise

Daleko od domu w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 04.05.2015 12:55

  AMC

 • Czwartek 23.04.2015 19:15

  AMC

 • Wtorek 21.04.2015 21:00

  AMC

Twórcy

 • Chris Gerolmo Scenariusz
 • Gary Sinise Reżyseria
 • Jane Schwartz Jaffe Montaż
 • Elliot Davis Zdjęcia
 • Robert Folk Muzyka
 • Ira Deutchman Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1959 roku wzorową farmę Franka Robertsa w stanie Iowa odwiedza Nikita Chruszczow podczas oficjalnej wizyty w USA. Mijają lata, Frank Roberts umiera, a farmę przejmują jego dwaj synowie, Frank junior i Terry. Choć obaj bracia ciężko pracują, farma zaczyna podupadać. Rośnie zadłużenie Robertsów w banku, a ulewne deszcze niszczą plony. Niebawem u braci pojawia się urzędnik bankowy, uprzedzając, że bank zamierza zająć ich gospodarstwo i wystawić na licytację. Bracia, nie chcąc oddać ojcowizny, decydują się podpalić farmę.

W 1959 r. wzorową farmę Franka Robertsa w stanie Iowa odwiedził sam Nikita Chruszczow podczas swej wizyty oficjalnej w USA. Minęły lata, Frank Roberts umarł, a farmę przejęli jego dwaj synowie, Frank Junior i Terry. Ale choć obaj bracia ciężko pracują, farma zaczyna podupadać. Rośnie zadłużenie Robertsów w banku, a w dodatku ulewne deszcze niszczą plony. W końcu bracia są zmuszeni sprzedać część wyposażenia domu, by pokryć najpilniejsze wydatki. Podczas wyprzedaży poznają dwie dziewczyny z okolicy: Sally i Jennifer. Pieniędzy z wyprzedaży nie starcza na długo i niebawem u Robertsów zjawia się urzędnik bankowy, ich dawny kolega Tommy Malin, uprzedzając braci, że bank zamierza zająć ich gospodarstwo i wystawić je na licytację. Nie chcąc dopuścić do tego, by bank pobierający lichwiarskie procenty przejął ich ojcowiznę, bracia podpalają zabudowania farmy oraz pola kukurydzy i uciekają. Akcja Robertsów staje się głośna w całej okolicy, zyskując im sympatię drobnych farmerów borykających się z podobnymi kłopotami. Zaczynają też o tym pisać gazety. Znacznie mniej zrozumienia wykazują władze. W ślad za podpalaczami wyrusza policyjny pościg. "Daleko od domu" to kinowy, dość udany debiut reżysera Gary'ego Sinise'a, wcześniej twórcy teatralnego. Scenariusz filmu wyszedł spod pióra Chrisa Gerolmo, scenarzysty głośnego, prezentowanego niedawno w TVP dramatu społeczno-obyczajowego "Missisipi w ogniu". Podobnie jak tamten film malujący nieaktualny już dziś obraz Południa Stanów Zjednoczonych jako kraju białych konserwatystów i rasistów, rządzącego się regułami niemal z czasów kolonialnych, "Daleko od domu" przynosi obraz świata, który odchodzi w przeszłość - drobnych farmerów zdanych na łaskę i niełaskę miejskiej administracji, "po wiejsku" naiwnych i prostodusznych, przywiązanych do ziemi, kierujących się zasadami dawno przebrzmiałym w mieście systemem wartości. Twórcy filmu zwracają uwagę na jeszcze jeden, bardzo aktualny aspekt: społeczno- ekonomiczna sytuacja Robertsów i podobnych im farmerów liczy się o tyle, o ile zauważają ją media.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×