Danny Rose na Broadwayu

Broadway Danny Rose, USA 1984

Impresario Danny Rose jest nieudacznikiem i pechowcem. Jednym z jego podopiecznych jest piosenkarz Lou Canova. Dzięki modzie na stare przeboje artysta z dnia na dzień staje się popularny.

  • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Komedia
  • Reżyseria: Woody Allen

Danny Rose na Broadwayu w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Woody Allen Scenariusz
  • Woody Allen Reżyseria
  • Gordon Willis Zdjęcia
  • Dick Hyman Muzyka
  • Robert Greenhut Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Broadwayowski impresario Danny Rose jest nieudacznikiem. Bez powodzenia usiłuje wylansować niewidomego ksylofonistę, tancerza bez nóg oraz śpiewającą papugę. Jednym z jego podopiecznych jest również piosenkarz Lou Canova. Dzięki modzie na stare przeboje artysta z dnia na dzień staje się popularny. Tuż przed koncertem Lou wyznaje Danny'emu, że ma romans z Tiną Vitale. Żonaty śpiewak prosi agenta, by przyprowadził jego kochankę na występ. Danny po wielu perypetiach dociera w końcu wraz z Tiną na koncert. Tu czeka go jednak rozczarowanie.

Danny Rose jest nieudacznikiem o złotym sercu. Kiedyś próbował swoich sił jako komik, by w końcu odnaleźć się w roli broadwayowskiego impresaria. Pod swoje skrzydła bohater przygarnia bardzo różnych artystów. W jego "stajni" są i niewidomy ksylofonista, i kobieta grająca na kieliszkach, i treser, którego ptaki wygrywają melodie na pianinie. Jest także niejaki Lou Canova - podstarzały piosenkarz ze słabością do alkoholu i pięknych kobiet, żyjący wspomnieniem krótkotrwałej kariery w latach 50. Dzięki Danny'emu Lou wraca na scenę i zaczyna odnosić sukcesy. Pewnego dnia Rose zgadza się przyprowadzić na ważny koncert kochankę Lou, którą ma przedstawić jako swoją partnerkę. Tak poznaje Tinę Vitale... Danny Rose z Broadwayu to autorski komediodramat Woody'ego Allena, hołd oddany nowojorskiemu Broadwayowi i jego artystom. Allen wciela się oczywiście w tytułowego bohatera - nieudacznika, pechowca, ale i poczciwca, który kocha scenę i swoich podopiecznych. Świat przedstawiony jest przesycony Allenowskim humorem, ale i tęsknotą za minionym czasem. Podkreśla to konstrukcja filmu, którego ramę stanowi rozmowa podstarzałych komików przy kawiarnianym stoliku. Z ich wspomnień poznajemy historię Danny'ego - zabawną i smutną zarazem. Allen zdecydował się opowiedzieć ją w ascetycznej formie. Kamera często podgląda bohaterów, a czarno-białe zdjęcia autorstwa Gordona Willisa nadają obrazowi niemal paradokumentalnego charakteru. Jak zwykle w filmach Allena mocną stroną są dialogi, obserwacje obyczajowe pokazane w krzywym zwierciadle, świetnie budująca klimat muzyka oraz aktorstwo. W roli krewkiej Tiny wystąpiła Mia Farrow, w Lou Canovę wcielił się piosenkarz Nick Apollo Forte, zaś anegdotki o Dannym Rose snują autentyczni artyści estradowi, którzy grają tu samych siebie. Nagrody BAFTA, David di Donatello i wyróżnienie amerykańskich scenarzystów, dwie nominacje do Oscara i nominacja do Złotego Globu dla Mii Farrow.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.4 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×