David chce odlecieć

David Wants to Fly, Austria/Niemcy/Szwajcaria 2010

Początkujący reżyser David Sieveking czuje się zagubiony i poszukuje natchnienia. Ma nadzieję znaleźć je u idola i imiennika, Davida Lyncha. Zamiast inspiracji wkracza w dwuznaczną duchową przygodę.

 • Czas trwania: 105 minut, Gatunek: Film dokumentalny

9

Ocena redakcji

Świetny dokument! Opowiadający tak naprawdę o człowieku, którego polubiliśmy, ale w lekko sensacyjnym kontekście.

David chce odlecieć w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • David Sieveking
 • David Lynch
 • Paul McCartney
 • napisy

Twórcy

 • David Sieveking Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Początkujący reżyser David Sieveking czuje się zagubiony i poszukuje natchnienia. Ma nadzieję znaleźć je u idola i imiennika, Davida Lyncha. Zamiast inspiracji wkracza w dwuznaczną duchową przygodę. Okazuje się, że Lynch jest członkiem sekty słynnego hinduskiego guru Maharishi Mahesh Yogiego. Dokument opowiada o nieprzewidywalnych konsekwencjach spotkania z Davidem Lynchem oraz jeszcze bardziej nieobliczalnych skutkach spotkania Wschodu z Zachodem. To także film o manipulacjach, pułapkach, które czekają na poszukiwaczy duchowości.

David Sieveking, młody niemiecki filmowiec jest zafascynowany twórczością swego imiennika - Davida Lyncha. Pragnie zgłębić tajniki artystycznej pracy reżysera i marzy o spotkaniu z nim. Okazją do poznania mistrza jest konferencja, w której słynny twórca filmowy ma wziąć udział. Okazuje się bowiem, że Lynch od lat praktykuje medytację transcendentalną, której ojcem jest hinduski guru Maharishi Mahesh Yogi. Młody filmowiec udaje się więc na Uniwersytet Maharishiego do Fairfield w stanie Iowa. Wśród uczestników konferencji jest wielu celebrytów. Idol reżysera opowiada, jak z medytacji czerpie inspiracje zarówno w życiu prywatnym, jak i w swojej twórczości. Sieveking postanawia więc przyjrzeć się bliżej medytacji transcendentalnej. Ale pogłębiona wiedza na ten temat, tylko obnaża słabości medytacji. Szybko wyzbywa się początkowej fascynacji indyjskim przywódcą oraz postacią Davida Lyncha. Rozpoczyna proces drobiazgowej demistyfikacji religijnej sekty, zadając ogólne pytania o sens i potrzebę autorytetu, którym był dla niego amerykański twórca. W efekcie, odsłania przed widzami dość zabawny portret Lyncha oddanego transcendentalnej medytacji i swojemu religijnemu mistrzowi Yogiemu.

Recenzje

Komentarze

Skomentuj
 • ... (gość)

  Okazuje sie, ze nie taki fajny czlowiek z tego Lyncha...

  26.10.2012 10:42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 8.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×