Dejmek - film o Kazimierzu Dejmku

Polska 2003

Portret inscenizatora i reżysera Kazimierza Dejmka, założyciela Teatru Nowego w Łodzi i reżysera "Dziadów" Adama Mickiewicza, których wystawienie stało się wydarzeniem artystycznym i społecznym.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Dejmek - film o Kazimierzu Dejmku w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Filmowy portret wybitnego inscenizatora i reżysera Kazimierza Dejmka, założyciela Teatru Nowego w Łodzi, a w latach 1962-1968 dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie i reżysera "Dziadów" Adama Mickiewicza, których wystawienie stało się wydarzeniem artystycznym i społecznym. Decyzja o zdjęciu z afisza spektaklu doprowadziła do protestu i tzw. wydarzeń marcowych. Film realizowano m.in. w Łodzi, Warszawie, Düsseldorfie, Essen i Krakowie. Kazimierz Dejmek zmarł 31 grudnia 2002 roku.

Filmowy portret zmarłego 31 grudnia 2002 r. wybitnego reżysera. W wieku 17 lat żołnierz BCh, walczył w partyzantce. W latach 1949-61 i 1975-79 dyrektor Teatru Nowego w Łodzi (m.in. słynne spektakle okresu odwilży: "Łaźnia" Majakowskiego, "Ciemności kryją ziemię" Andrzejewskiego), 1962-68 Teatru Narodowego w Warszawie, odwołany po głośnej inscenizacji (1967) "Dziadów" Mickiewicza. W latach 1969-71 pracował wyłącznie za granicą (m.in. "Gra w zabijanego" w Burgtheater, "La Passione" w Piccolo Teatro w Mediolanie), a po powrocie w Teatrze Wielkim w Łodzi i warszawskim Teatrze Dramatycznym. W latach 1981-95 dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie; znakomity inscenizator dramaturgii staropolskiej (m.in. "Żywot Józefa" Reja, "Historya o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka), młodopolskiej ("Noc listopadowa", "Wyzwolenie" i "Wesele" Wyspiańskiego), jak i współczesnej (m.in. "Operetka" Gombrowicza, "Namiestnik" Hochhutha, "Ambasador" i "Portret" Mrożka). Reżyserował również przedstawienia operowe, m.in. "Henryk VI na łowach" Kurpińskiego, "Diabły z Loudun" Pendereckiego. W latach 1988-89 - prezes ZASP, 1993-96 - minister kultury i sztuki oraz poseł na sejm.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×