Delikatna skóra Ziemi

Die verletzliche Haut der Erde, Francja/Niemcy 2011

Dokument poświęcony drobnym organizmom, takim jak porosty, mchy i algi oraz ich udziale w procesie fotosyntezy, a także roli w ochronie Ziemi przed erozją i zapobieganiu ekspansji pustyń.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Heribert Schöller

Delikatna skóra Ziemi w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Heribert Schöller Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Twórcy dokumentu przybliżą widzom świat drobnych organizmów, takich jak porosty, sinice, mchy i algi. Występują one na powierzchni blisko 50 milionów kilometrów kwadratowych planety, zarówno w Australii, Azji i Ameryce, jak i na Antarktydzie i Arktyce. Te delikatne organizmy są w stanie przetrwać w ekstremalnie gorących lub zimnych warunkach atmosferycznych. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie, bowiem chronią Ziemię przed erozją i zapobiegają ekspansji pustyń oraz uczestniczą w procesie fotosyntezy na ogromną skalę, wiążąc dwutlenek węgla.

Pustynia Namib w Republice Południowej Afryki. Na pierwszy rzut oka krajobraz wygląda na jałowy i pusty, bez żadnych oznak życia. Jednak, gdy przyjrzeć się uważnie, okazuje się, że prawie cała powierzchnia pustyni aż po horyzont jest pokryta czymś czarnym lub kolorowym. Piaski w Australii, Azji i Ameryce wyglądają podobnie. Nawet na Antarktydzie i Arktyce, zimnych pustyniach, biologiczny osad przykrywa ziemię i skały. To porosty, mech, sinice i zielone algi, które występują na powierzchni blisko 50 milionów kilometrów kwadratowych. Pojawia się pytanie, jak te delikatne organizmy są w stanie przetrwać w ekstremalnie gorących lub zimnych warunkach atmosferycznych? Jaką rolę odgrywają w ekosystemie? Naukowcy twierdzą, że nie tylko chronią przed erozją i zapobiegają ekspansji pustyń, lecz także uczestniczą w procesie fotosyntezy na ogromną skalę, wiążąc dwutlenek węgla. Mają gigantyczny udział w utrzymaniu naszej planety w zdrowiu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×