Dług według Margaret Atwood

Payback, Kanada 2011

Swobodna adaptacja książki Margaret Atwood „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”, w której pisarka podejmuje filozoficzne i literackie tropy, dotyczące fenomenu etycznego długu w kulturze.

  • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jennifer Baichwal

Dług według Margaret Atwood w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jennifer Baichwal Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film jest próbą swobodnej adaptacji książki Margaret Atwood „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”, w której kanadyjska pisarka podejmuje filozoficzne i literackie tropy, dotyczące fenomenu etycznego długu w kulturze. Kanadyjska lewicująca feministka, słynna z proekologicznej działalności, podejmuje w niej ostrą krytykę etycznych wynaturzeń kapitalizmu. Niektóre wątki książki przeniesiono na ekran bezpośrednio, inne - zilustrowane zostały swobodnie.

Bardzo gęsto utkany, eseistyczny film w pierwszej chwili może wprawić widza w stan całkowitego zagubienia. Krzyżuje się tutaj szereg wątków: od rejestracji wykładów kanadyjskiej pisarki i poetki Margaret Atwood poprzez wywiady z więźniami i obraz rodowej zemsty na przykładzie pewnej albańskiej rodziny, aż po analizę katastrofy platformy naftowej firmy BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku oraz skandal wokół niewolniczej pracy imigrantów na Florydzie. Stopniowo, gdy reżyserka Jennifer Baichwal odkrywa sens poszczególnych tematów, całość okazuje się dokumentalną wariacją na temat problemu winy, długu i sumienia. Wiodącą rolę odgrywa tutaj postać kanadyjskiej pisarki. Film jest bowiem próbą wolnej adaptacji książki Margaret Atwood „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”, w której pisarka podejmuje filozoficzne i literackie tropy, dotyczące fenomenu etycznego długu w kulturze. Kanadyjska lewicująca feministka, słynna z proekologicznej działalności, podejmuje w niej ostrą krytykę etycznych wynaturzeń kapitalizmu. Niektóre wątki książki przeniesiono na ekran bezpośrednio, inne - zilustrowane zostały swobodnie. W efekcie powstał niezwykle bogaty w refleksję esej filmowy, w którym szczegółowa prezentacja konkretnych postaci odsyła do szerokiego tła problemowego. Dług ukazany został w kontekście nie tylko osobistego honoru i klanowych oraz społecznych regulacji, ale przede wszystkim w specyficznym rozmyciu, jakie powoduje jego powiazanie z kwestiami finansowymi. Film był pokazywany na festiwalu filmowym Sundance 2012 i PLANETE+ DOC 2012.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.5 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×